reklama
REKLAMA
KrajWiadomość dnia

PILNE!!! 10 nowych ofiar śmiertelnych koronawirusa i prawie 270 zakażeń! [KOMUNIKAT MINISTERSTWA ZDROWIA]

reklama

Ministerstwo Zdrowia informuje: mamy kolejnych 10 ofiar śmiertelnych koronawirusa, jest także 268 nowych przypadków zakażeń!

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Koronawirus po śląsku, czyli region walczy z epidemią!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

reklama

W błyskawicznym tempie rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Polsce, także w woj.śląskim. Dynamicznie wzrasta także liczba osób, które zmarły na COVID-19. Wg najnowszego raportu, ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia w niedzielę, 5 kwietnia o 17.00 – przybyło 268 przypadków koronawirusa, potwierdzonych testami. Jest także informacja o kolejnych 10 ofiarach śmiertelnych.

-Mamy 268 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych – informuje w komunikacie Ministerstwo Zdrowia.

Potwierdzone przypadki dotyczą:
67 osób z województwa łódzkiego,
66 osób z woj. mazowieckiego,
41 osób z woj. dolnośląskiego,
29 osób z woj. wielkopolskiego,
17 osób z woj. kujawsko-pomorskiego,
9 osób z woj. podlaskiego,
8 osób z woj. lubelskiego,
8 osób z woj. małopolskiego,
8 osób z woj. pomorskiego,
5 osób z woj. podkarpackiego,
4 osób z woj. opolskiego,
3 osób z woj. śląskiego
3 osób z woj. zachodniopomorskiego.

Niestety, jak informuje w komunikacie Ministerstwo Zdrowia, są także kolejne przypadki zgonów zakażonych COVID-19.

-(…) z przykrością informujemy o śmierci kolejnych dziesięciu osób zakażonych koronawirusem. Są to: 82-letni mężczyzna hospitalizowany w Łomży, 46-letnia kobieta, 51-letnia kobieta, 71-letni i 77-letni mężczyźni hospitalizowani w szpitalu w Radomiu, 66-letni mężczyzna i 89-letnia kobieta hospitalizowani w szpitalu w Warszawie, 71-letnia kobieta i 74-letni mężczyzna hospitalizowani we Wrocławiu oraz 86-letnia kobieta hospitalizowana w Przemyślu – czytamy w najnowszym raporcie nt, koronawirusa w Polsce.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem 4102/94 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Po najnowszych danych, bilans zakażonych koronawirusem w województwie śląskim wynosi już 537 osób. 22 osoby w województwie śląskim zmarły.

Rząd zdecydował, że od 1 kwietnia w życie wchodzą nowe obostrzenia, które mają zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa:

-osoby poniżej 18. roku życia nie mogą opuścić domu bez opiekuna,
-zamknięte zostają wszystkie salony kosmetyczne, fryzjerskie, studia tatuażu itp.,
-rząd nakłada obowiązek zachowania dwóch metrów odległości w przestrzeni publicznej (nie dotyczy on osób opiekujących się chorymi, czy dziećmi),
-rząd nakłada obowiązek używania rękawiczek w sklepach,
-obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla domowników osób, które wracają z zagranicy (tych wracających od 31 marca),
-w sklepie mogą przebywać maksymalnie trzy osoby na jedną kasę,
-w placówce pocztowej mogą przebywać maksymalnie 2 osoby na jedno okienko,
-na targowisku/bazarze – maksymalnie 3 osoby na jedno stoisko,
-sklepy budowlane zamknięte w weekendy,
-zakaz wypożyczania rowerów miejskich,
-ograniczenie dostępu do parków, bulwarów, deptaków itp.,
-co najmniej półtora metra odległości na stanowiskach pracy w biurowcach,
-w godzinach 10-12 ze sklepów korzystać będą mogły tylko osoby powyżej 60. roku życia,
-zamknięte zostają hotele/ miejsca noclegowe

 

Aby jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, rząd zdecydował o wprowadzeniu od 25 marca do 11 kwietnia zakazu wychodzenia z domu. -Jeśli nie ograniczymy naszych kontaktów do minimum to nie ograniczymy liczby chorych, nie uratujemy większej liczby ludzkich żyć. Wiem że jest trudno, ale proszę o jeszcze większe ograniczenia – mówi o decyzji minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można jednak spotykać z członkami najbliższej rodziny, a także z osobami, z którymi pozostaje się w stałym pożyciu. Ograniczenia związane z wyjściem z domu nie odnoszą się do osób chodzących do pracy, niezbędnych spraw życia codziennego czy wolontariatu w walce z koronawirusem.

 

Obostrzenie nie dotyczy:
?Dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
?Wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
?Załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
?Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.
?W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących
?Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

 

W związku z rozwijającą się dynamicznie sytuacją związaną z koronawirusem, rząd wprowadził w Polsce stan epidemii. -Robimy wszystko, żeby przygotować Polskę na te trudne nadchodzące tygodnie. Działamy profilaktycznie i z myślą o przyszłości – poinformował szef rządu podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz ministrem edukacji narodowej Dariuszem Piontkowskim.

-Wprowadzony został stan epidemii, który daje odpowiednim organom państwowym nowe uprawnienia, ale nakłada na wiele osób również nowe obowiązki.
-Zawieszone zostają zajęcia edukacyjne aż do Świąt Wielkanocnych. Lekcje będą odbywać się poprzez platformy e-learningowe.
-Podwyższone zostały kary za złamanie kwarantanny. -Państwo nie może być pobłażliwe w czasie, gdy miarą jego skuteczności jest liczba zarażonych, a ceną za nieposłuszeństwo – czyjeś zdrowie lub życie – mówi premier Morawiecki.

Koronawirus: Anna i Robert Lewandowscy dają 200 tys.zł na szpital w Tychach!

Mateusz Morawiecki podkreślił, że „kwarantanna narodowa, nie będzie oznaczała złagodzenia reguł, a najbliższe tygodnie muszą być czasem zbiorowej dyscypliny”. Poinformował również o wdrażaniu aplikacji, która ma za zadanie wsparcie w dochowaniu kwarantanny.

-Ogłoszenie stanu epidemii w kraju – to trudna decyzja, ale gdy popatrzymy na wzrosty w krajach takich jak Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, to trudne decyzje i niezwykle odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków, są decyzjami ratującymi czyjeś życie – zaznaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ustawa o chorobach zakaźnych pozwala m.in. ministrowi zdrowia wyznaczyć rolę personelu medycznego i innych osób, w zwalczaniu epidemii na terenie Polski. Wojewodowie mają takie upoważnienie na terenie swoich województw.

Z kolei minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował o decyzji przedłużenia zamknięcia placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy. Dodał, że będzie wprowadzony „obowiązek realizowania podstaw programowych od 25 marca, aby nauczyciele mogli systematycznie przekazywać wiedzę i mogli wystawiać oceny”.

-Nasze dzieci nie tylko będą bezpieczne, ale też wyjdą z tego z dobrze wykorzystanym czasem i nowymi umiejętnościami oraz wiedzą – podsumował minister edukacji narodowej.

Koronawirus na Śląsku: Przed kolejnymi szpitalami stanęły specjalne namioty [WIDEO]

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ponad 200 nowych zakażeń i 5 ofiar śmiertelnych koronawirusa w Polsce. Najnowsze informacje MZ

Katowice: Pożar hali na Załężu. Z ogniem walczyło kilkanaście zastępów straży pożarnej

Cmentarze w Rybniku zamknięte do odwołania dla odwiedzających groby

reklama

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button