AlarmKrajRegion

PILNE!!! Potężna wichura nad Śląskiem! Nawet 180 km/h! CORAZ WIĘCEJ ZNISZCZEŃ!

Potężna wichura przetacza się nad województwem śląskim! Silnym, przekraczającym miejscami 100 km/h podmuchom wiatru towarzyszą obfite opady deszczu. Rośnie liczba interwencji straży pożarnej w całym regionie!

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Namawiamy pingwiny z chorzowskiego ZOO na pączkoburgera 😉
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Zarówno opady deszczu jak i huraganowy wręcz wiatr zapowiadali synoptycy. Całą niedzielę, 23 lutego mieszkańcy woj.śląskiego otrzymywali alerty pogodowe dotyczące silnego wiatru. Niestety – stynoptycy nie mylili się. Wieczór przyniósł nagłe załamanie pogody – do opadów deszczu dołączył porywisty wiatr. Z każdą godziną sytuacja jest coraz groźniejsza.

Wiatr miejscami przekracza 100 km/h. Silnie wieje niemal w całym województwie śląskim. I nie tylko tu, bo ostrzeżenia meteo przed huraganowym wiatrem wydano w sumie dla 10 województw. To wynik tak zwanego nurkującego niżu, który znad Niemiec przesunął się nad Polskę.

UWAGA!Dostajemy liczne informacje o szkodach i silnych porywach wiatru (aktualnie w okolicach Tarnowskich Gór).Źródło: Radar OpadówCzekamy na Wasze relacje!

Opublikowany przez Pogoda Śląsk Niedziela, 23 lutego 2020

Sytuacja ta to główna przyczyna gwałtownych porywów wiatru w całym kraju. Od Dolnego Śląska po Podkarpacie porywy wiatru sięgać będą także w nocy 110 km/h, a w wyższych partiach gór prędkość może wzrosnąć do 180 km/h. Na Bałtyku silny sztorm.

Niestety – silny wiatr niszczy wszystko na swojej drodze. Z każdą chwilą lawinowo rośnie liczba interwencji śląskiej straży pożarnej. Do tej pory strażacy w całym regionie interweniowali już ponad 100 razy – a sytuacja cały czas się pogarsza. Straż pożarna wzywana jest do powalonych drzew, spadających konarów i zrywanych oraz uszkadzanych dachów.

Żory, Katowice, Chorzów, Tarnowskie Góry czy Częstochowa – to tylko niektóre miasta, gdzie straży pożarnej urywają się telefony z informacjami o zniszczeniach i z prośbą o pomoc i interwencję. Huraganowy wiatr sieje spustoszenie i zdaniem synoptyków – tak może być cała noc z 23 na 24 lutego. Na razie wydano ostrzeżenie drugiego stopnia, ale niewykluczone jest wydanie ostrzeżeń pogodowych najwyższego, trzeciego stopnia!

Służby cały czas monitorują sytuację:
-Burza przeszła przez Częstochowę, porywy wiatru w okolicach miasta przekraczały 80 km/h. Aktualnie wyładowania, którym towarzyszy porywisty wiatr zmierzają w kierunku Krakowa. Silniejsze porywy notowane są również na Przedgórzu Sudeckim, nawet powyżej 90 km/h informuje IMGW.

Wichura daje się także we znaki kierowcom – policja prosi o ostrożną jazdę lub jeśli to możliwe przeczekanie wichury, bo jazda szczególnie na otwartym terenie jest bardzo niebezpieczna ze względu na silne podmuchy boczne wiatru. Także pasażerowie lotniska w Pyrzowicach mogą spodziewać się z powodu wichury opóźnień lub odwołanych lotów.

#NadajemyWażnyKomunikat➡ Prosimy o udostępnienie tego posta⚠️ W nocy z 23 na 24 lutego 2020 r. w KTW spodziewamy się…

Opublikowany przez Katowice Airport Niedziela, 23 lutego 2020

-W nocy z 23 na 24 lutego 2020 r. w KTW spodziewamy się bardzo silnego wiatru, który w porywach może przekraczać prędkość 100 km/h. Towarzyszyć mu mogą burze z intensywnymi opadami deszczu/gradu. W związku z powyższym, nie można wykluczyć nieregularności rejsów z i do KTW – informują na swoim facebooku służby Katowice Airport.

Niestety – nie da się wykluczyć również przerw w dostawie energii elektrycznej w wielu rejonach województwa śląskiego. Wiatr spowodowany przez wir niżowemu Julia może w nocy przybierać na sile – w górskich rejonach województwa śląskiego osiągając nawet 140-180 km/h!

 

autor: W.Żegolewski
źródło: IMGW/Katowice Airport, Pogoda Śląsk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Epidemia koronawirusa: Kolejny pacjent z podejrzeniem koronawirusa w szpitalu!

Śląskie: Kobieta wyleciała w powietrze jak z katapulty! WIDEO z potrącenia mrozi krew w żyłach!

Ministranci z Katowic zrobili cover PRZEKORNY LOS Zenka Martyniuka! Jak wyszło? [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close