KrajRegion

PKW zaopiniowała kalendarz wyborczy. Wiadomo kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2020

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego – poinformował na Twitterze rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca. 

 

Wieczór zbrodni z serialem „Prawo i Porządek” w TVS

Ustawa w sprawie organizacji wyborów prezydenckich zakłada, że głosowanie odbędzie się metodą mieszaną – w lokalach wyborczych oraz dla chętnych – korespondencyjnie. Zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), daje też prawo startu nowym kandydatom.

Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy – poinformowała szefowa KBW Magdalena Pietrzak. Termin rejestracji komitetów minie 5 czerwca, a rejestracji kandydatów – 10 czerwca. Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca. 

Głosowanie odbędzie sie metodą mieszaną – w lokalach wyborczych i korespondencyjnie.

Będzie możliwość głosowania  korespondencyjnego

Żeby skorzystać z możliwości głosowania korespondencyjnego, trzeba zgłosić taką chęć najpóźniej 12 dni przed głosowaniem – do urzędu gminy, w której spisie wyborców się znajdujemy. Można to zrobić ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi zapewnionej przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Po terminie 12-dniowym, najpóźniej do 2-go dnia przed wyborami chęć głosowania korespondencyjnego mogą zgłaszać osoby w kwarantannie lub izolacji.

Potem, nie później niż 5 dni przed dniem głosowania wyborca ma wg ustawy otrzymać pakiet do głosowania. Dostarcza go zawiadamiając o tym wcześniej dwuosobowy zespół pracowników operatora wyznaczonego, czyli Poczty.

Według projektu rozporządzenia, które zamieszczamy poniżej, zachowujący środki ochrony osobistej zespół umieszcza pakiet pod drzwiami wyborcy. Następnie nie dłużej niż 3 minuty zespół czeka na jego odbiór. Można też nie głosować od razu, tylko pokwitować odbiór pakietu i samemu dostarczyć go po wypełnieniu do gminy (do 2 dni przed dniem głosowania), albo do przygotowanych do tego skrzynek nadawczych w dniu głosowania.

Źródło: RMF24.pl

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Była reprezentantka Polski w ciężkim stanie! Koszmarny wypadek pod Bielskiem-Białą!

Za złe warunki sanitarne w aucie. Będą nowe mandaty! Za co jeszcze?

Śląskie: NIE SZCZAJ CHAMIE W NASZEJ BRAMIE. Gdzie wisi taki kontrowersyjny baner?

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close