RegionWiadomość dnia

PO do PiS: Koronawirus w śląskich kopalniach to Wasza wina! PiS: to polityczne fantazje [WIDEO]

Ponad 500 w kraju i 209 nowych przypadków koronawirusa na Śląsku. Wszystkie w naszym województwie dotyczą górników i ich rodzin. Nowe ognisko zakażeń to kopalnia Budryk.

 

 

Zobacz także: Liczba zakażonych koronawirusem górników idzie już w tysiące!

Koronawirus kontra kopalnie i górnicy. Na razie górą jest Sars Cov2. Liczba zakażeń wśród górników wzrosła 17 czerwca do ponad 7 tysięcy. Nowym, poważnym ogniskiem epidemi stała się kopalnia Budryk. We wtorek stwierdzono tu 75 nowych zakażeń, dzisiaj kolejnych 85, a łącznie z wcześniej potwierdzonymi przypadkami jest ich ponad 190.

– Te badania przesiewowe nadal trwają. Dzisiaj obejmują kopalnie Bolesław Śmiały oraz Borynia, jutro kończymy wymazywania tych kopalni. Do soboty tak naprawdę chcemy przebadać wszystkie pozostałe kopalnie, które w zeszłym tygodniu rozpoczęliśmy w poprzednim etapie – mówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Ponad 500 w kraju i 209 nowych przypadków koronawirusa na Śląsku. Wszystkie w naszym województwie dotyczą górników i ich rodzin. Nowe ognisko zakażeń to kopalnia Budryk
Ponad 500 w kraju i 209 nowych przypadków koronawirusa na Śląsku. Wszystkie w naszym województwie dotyczą górników i ich rodzin. Nowe ognisko zakażeń to kopalnia Budryk

Za sytuację związaną z koronawirusem w śląskim górnictwie już przedwczoraj rząd Prawa i Sprawiedliwości obwiniał przewodniczący Koalicji Obywatelskiej Borys Budka. Twierdził, że „COVID stanowi przykrywkę do rozwiązania w sposób brutalny problemów śląskich kopalń”. Do jego słów odniósł się marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

 

– Jest okres wyborczy i fantazje niektórych polityków nie trzymają się logiki. I myślę, że to jest cały komentarz do tych słów. Ja nie słyszałem z ust Platformy Obywatelskiej jakiegokolwiek sensownego planu na wsparcie procesu restrukturyzacji. Jak wpierw apelowano o testy – są testy – to też źle. Nie ma testów – też jest źle – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Wyniki testów martwią jednak naszych południowych sąsiadów. Nadal trudna jest sytuacja na granicy, wczoraj marszałek i wojewoda śląski wzięli udział w wideokonferencji z udziałem hetmana Ivo Vondraka. Rozmową z czeskim odpowiednikiem naszego marszałka województwa próbują przekonać czeskie władze, aby te wpuszczały bez obostrzeń Polaków do swojego kraju.

 

Po raz kolejny zaprezentowane zostały wyniki badań na COVID-19 w województwie śląskim, uargumentowane skąd pojawiła się skala, dlaczego są takie znaczne liczby, że badania przesiewowe są prowadzone na niezwykłą skalę w województwie śląskim. Że koronawirus wykrywany na wstępnym etapie i dotyczy niewielkiego procenta górników i ich rodzin – mówi Sławomir Gruszka, Urząd Marszałkowski w Katowicach.

Kolejna wideokonferencja, także z udziałem przedstawicieli czeskiego i polskiego
sanepidu ma odbyć się jutro. Statystyki zachorowań w województwie śląskim rosną z dnia na dzień. Tylko do dziś odnotowano ich blisko 11,5 tysiąca, zmarło ponad 270 osób.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

17 czerwca ruszają loty z Katowice Airport. Pyrzowice wznawiają połączenia, ale w reżimie sanitarnym [WIDEO]

Koronawirus w natarciu! 19 osób na kwarantannie w Kurii Katowickiej, Gliwice zamykają wydział UM!

Katowice: Basen w dzielnicy Burowiec oficjalnie otwarty! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close