Wiadomość dniaZdrowie

Po kopalniach szpitale? Koronawirus atakuje kolejne miejsca na Śląsku i w Zagłębiu!

Szpitale walczą z koronawirusem. Ten pojawił się w Klinice Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. Zakażenie zostało zdiagnozowane u 6 pacjentów i 6 członków personelu medycznego na jednym z trzech odcinków Kliniki.

 

 

„Ślązaków nie obsługujemy!” Hejt osiąga apogeum! Szczegóły w TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

Klinika wstrzymała przyjęcia. Pododdział jest odseparowany, tak jak wszystkie dwa pozostałe. Obowiązuje w dalszym ciągu zakaz odwiedzin i zakaz poruszania się pacjentów gdziekolwiek z tego pododdziału oraz z innych oddziałów. Mogę zapewnić absolutnie naszych pacjentów i zaapelować do nich żeby nie bali się przychodzić do nas, bo wszelkie procedury sanitarno-epidemiologiczne są zachowane. Są bezpieczni – mówi Maja Marklowska-Tomar, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

 

Pacjenci i pracownicy dwóch pozostałych poddziałów Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej także są badani na obecność koronawirusa, chociaż tam nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia. W Bielsku-Białej kwarantanną objęty został oddział chorób wewnętrznych i diabetologii Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Jedne szpitale zmuszone są zamykać oddziały, inne starają się wrócić do normalności. Zagłębiowskie Centrum Onkologii wprowadza zmiany w działaniu poradni specjalistycznych.

-Większość poradni już zaczęła działać . To jest poradnia chirurgii ogólnej, chirurgii urazowej, diabetologii, poradnia neurologiczna. Już staramy się do tych poradni pacjentów umawiać (…) Faktycznie staramy się zwiększyć możliwości dla naszych pacjentów, aby mogli korzystać z rożnych porad specjalistycznych, oczywiście pod ścisłym nadzorem epidemiologicznym. Są wydłużone przerwy pomiędzy pacjentami, są wizyty online, pomieszczenia są wietrzone, dezynfekowane – mówi dr n. med. Tomasz Szczepanik, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Zagłębiowskim Centrum Onkologii.

Jedne szpitale zmuszone są zamykać oddziały, inne starają się wrócić do normalności. Zagłębiowskie Centrum Onkologii wprowadza zmiany w działaniu poradni specjalistycznych
Jedne szpitale zmuszone są zamykać oddziały, inne starają się wrócić do normalności. Zagłębiowskie Centrum Onkologii wprowadza zmiany w działaniu poradni specjalistycznych

Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach zaapelowała do Ministra Zdrowia o przywrócenie właściwego funkcjonowania szpitali przekształconych w szpitale jednoimienne oraz podjęcia realnej współpracy ze środowiskiem medycznym w pracach legislacyjnych dotyczących strategii zwalczania epidemii.

-Chodzi po prostu o pewnego rodzaju wyważenie interesu tych, którzy są chorzy na COVID 19 i tych wszystkich, którzy mają mnóstwo różnych innych chorób i z dużych wielospecjalistycznych szpitali w swoim mieście nie mogą skorzystać. Odchodzą lekarze, odchodzi personel, ordynatorzy boją się że jak wróci normalna praca oni nie będą mieli z kim tę pracę wykonywać, bo jeżeli ludzie znajda nowe placówki, w których będą mogli pracować to oni już nie wrócą do Tychów czy do Raciborzamówi Tadeusz Urban, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej.

W sumie w województwie śląskim infekcję stwierdzono u prawie 11 i pół tysiąca osób. Ponad 3 700 osób wyzdrowiało. 281 zmarło.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

17 czerwca ruszają loty z Katowice Airport. Pyrzowice wznawiają połączenia, ale w reżimie sanitarnym [WIDEO]

Koronawirus w natarciu! 19 osób na kwarantannie w Kurii Katowickiej, Gliwice zamykają wydział UM!

Katowice: Basen w dzielnicy Burowiec oficjalnie otwarty! [WIDEO]

Jeden komentarz

  1. Zarazi się tym wirusem ok 70 % Polaków w kraju . W tym zgonów ok 2%. Jesteśmy sczepieni na gruźlicę i to nam pomaga . Śmiertelność jest bardzo niska . Więcej ludzi umiera ze starości czy w wypadkach samochodowych lub na inne choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button