„Podziel się zdrowiem” – akcja Uniwersytetu Śląskiego, a chodzi o osocze
W regionie sytuacja coraz cięższa, więc warto wzajemnie sobie pomagać. Uniwersytet Śląski chce wspierać Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i organizuje akcję o nazwie „Podziel się zdrowiem”. Odbiorcą apelu UŚ ma być przede wszystkim środowisko akademickie, a dokładniej osoby z tego grona, które przeszły zakażenie SARS-COV2. Jak mogą pomóc? Oddać osocze potrzebne do leczenia pacjentów w ciężkim stanie z COVID-19.
Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!
To ważny apel kierowany do środowisk akademickich, ale de facto nie tylko. – Osoby, które okażą się ozdrowieńcami, po 14 dniach będą mogły oddać osocze i pomóc chorym z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Jeżeli test nie potwierdzi występowania przeciwciał anty-SARS-CoV-2, krew można oddać na zwyczajowo przyjętych zasadach. – czytamy w informacji przesłanej przez UŚ w Katowicach. Co ważne osocze można oddać aż 5 razy, stąd jeśli jest stosowane w leczeniu pacjentów w ciężkim stanie może być bardzo efektywne. Aby to zrobić trzeba się umówić w RCKiK w Katowicach z wyprzedzenie, bo liczba stanowisk jest ograniczona.
Kto kwalifikuje się do oddania osocza?
- Osocze może oddać osoba, która: przeszła zakażenie SARS-CoV-2, została uznana za wyleczoną i czuje się zdrowa; jest w wieku od 18 do 65 lat; posiada potwierdzenie zakażenia (dodatni wynik testu PRC, antygenowego lub na przeciwciała), od zakończenia występowania objawów minęło 28 dni lub 18 dni od zakończenia izolacji, nie ma przeciwwskazań wymienionych na stronie: rckik-katowice.pl/przeciwwskazania.
- Osocze może oddać również osoba, która przeszła zakażenie SARS-CoV-2 bezobjawowo i posiada pozytywny wynik (dodatni wynik testu PRC, antygenowego lub na przeciwciała).
Jest też spore udogodnienie dla tych, którzy podejrzewają, że zakażenia SARS-COV2 przeszli, ale nie są w 100% pewni. – Osoby, które chciałyby oddać krew, ale mają niepotwierdzone wcześniejszymi testami podejrzenia, co do bezobjawowego przebycia zakażenia Sars-Cov-2, mogą skorzystać z nieodpłatnego, zorganizowanego przez Uniwersytet Śląski badania poziomu przeciwciał. W przypadku wykrycia przeciwciał można oddać osocze. Jeśli badanie nie potwierdzi przebycia zakażenia – pobrana krew może zostać przekazana na potrzeby chorych cierpiących na inne schorzenia niż COVID. – czytamy dalej w komunikacie UŚ. To ciężki czas, więc warto się zdrowiem podzielić.
źródło: UŚ w Katowicach autor: Bartosz Bednarczuk
Jest szczepionka na koronawirusa. Jeszcze w tym roku firma ma wyprodukować 50 milionów dawek [WIDEO]
Katowice: Szpital w Murckach przygotowuje ponad 130 łóżek dla zakażonych koronawirusem
Jest nowy zakaz lotów! Rząd wprowadził zakaz lądowania samolotów z 10 krajów