RegionWiadomość dniaZdrowie

Ponad 200 wyjazdów karetek do chorych na COVID-19. Śląskie walczy z trzecią falą pandemii

Trwa walka z trzecią falą koronawirusa. Dynamiczny nawrót epidemii widać nie tylko w statystykach podawanych przez Ministerstwo Zdrowia.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Sosnowiec wprowadził już euro! Po jakim kursie? 😉

Premiera TOP 5 Silesia Flesz zawsze w niedzielę o 19.50!

-Przed tą tak zwaną trzecią falą, jak to jest nazywane, średnio mieliśmy w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowych w Katowicach na 89 zespołów ratownictwa medycznego w granicach 20-30 wyjazdów na dobę do pacjentów chorych na Covid-19. Od półtorej tygodnia gwałtowny wzrost. Po wczorajszej dobie jest 220 wyjazdów ZRM do osób, które z potwierdzonym Covid-19 wymagają hospitalizacji mówi Michał Kucap, ratownik medyczny.

Jak tłumaczy, dzisiaj już widać lekką poprawę w liczbie miejsc dla pacjentów „covidowych”.

-Było tak, że zespół od szpitala do szpitala był odbijany i w tych szpitalach otrzymywał odmowę. Dlatego, że fizycznie personel nie był w stanie przyjąć tego pacjentadodaje Kucap.

 

Wydaje się, że to efekt wczorajszej decyzji rządu.

-Przekształcanie łózek z normalnej infrastruktury na infrastrukturę „covidową”. Nadze plany są takie, żeby w najbliższym tygodniu pojawiły się decyzje dotyczące ponad 8 tys. łóżek – mówił wczoraj Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Jednak w niektórych szpitalach brakuje formalności. Na przykład Szpital Murcki czekał na nie tydzień.

-To powinny być szybkie decyzje. Natomiast w praktyce one niestety nie zawsze takie są. My czekamy już kolejne dni na stosowne polecenie ze strony pana ministra. To ma dla nas istotne znaczenie także w kontekście rozliczeń z NFZ. Na chwilę obecną mamy dwa łóżka – mówi Krzysztof Zaczek, Szpital Murcki.

Ponad 200 wyjazdów karetek do chorych na COVID-19. Śląskie walczy z trzecią falą pandemii
Ponad 200 wyjazdów karetek do chorych na COVID-19. Śląskie walczy z trzecią falą pandemii

Jeszcze dzisiaj oficjalnie mogły być tu tylko dwa łóżka obserwacyjne dla pacjentów podejrzanych o zakażenie, a w praktyce jest dwanaście osób z koronawirusem. Dopiero po południu placówka otrzymała stosowne decyzje. Jednak liczba łóżek w placówkach ma się zwiększać.

-Chcemy wrócić do tego planu ponad 4 tys. miejsc „covidowych”. Do tego, który był na jesieni, czyli podczas tej drugiej fali. Niestety spełniają się te czarne scenariusze mówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki.

 

Szpital Specjalistyczny w Chorzowie przygotowuje właśnie dodatkowe miejsca dla pacjentów, którzy w sposób bardzo ostry przechodzą chorobę. Poza tym ta placówka opiekuje się też nieużywany do tej pory szpitalem rezerwowym na lotnisku.

-Szpital tymczasowy na terminalu T lotniska w Pyrzowicach będzie posiadał 144 łóżka w tym 10 łóżek respiratorowych oraz 9 stanowisk z wysokoprzepływową tlenoterapią. Jeżeli chodzi o kompletowanie kadry, to wywiesiliśmy ogłoszenia na stronie internetowej, w mediach społecznościowych oraz przez kontakty wewnętrzne. Jest już sporo zgłoszeń, ale o pełnym sukcesie będzie mogli mówić dopiero 26 marca mówi Jarosław Burzawa, Szpital Specjalistyczny w Chorzowie.

 

Tylko dzisiaj liczba nowych przypadków w całej Polsce przekroczyła 27 tys. Z powodu COVID-19 zmarło 78 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 278 osób.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Rząd zamyka w całej Polsce galerie handlowe, hotele, szkoły, kina i teatry! NOWE OBOSTRZENIA od 20 marca!

Mikołów: Obok osiedla domków mają powstać ogromne hale produkcyjne! Mieszkańcy protestują!

Sklep socjalny na Tysiącleciu to hit! Wkrótce powstaną nowe w kolejnych miastach!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close