REKLAMA
KategorieKrajSilesia Flesz najnowsze informacjeWiadomość dnia

Premiera filmu „Gierek” w Dąbrowie Górniczej z udziałem gwiazd. Warto iść do kina? [RECENZJA, ZDJĘCIA]

Małgorzata Kożuchowska cała w czerwieni, Michał Koterski, którego nie opuszcza swada, Antoni Pawlicki nieco znudzony. Oto premiera filmu „Gierek” w oszałamiających wnętrzach Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej 18 stycznia 2022, na którą przyjechały gwiazdy. Film w kinach od 21 stycznia. Czy warto iść? PRL i czasy Gierka pokazane są dość schematycznie. Postać Generała to karykatura. A Koterski zagrał rolę życia. Zobaczcie zdjęcia z premiery.

 

– Pan Koterski w sposób idealny, stuprocentowy, oddaje emocje mojego ojca. Ojciec był człowiekiem emocjonalnym, i te emocje zostały w 100 procentach oddane. Ten film może wywołać pewien wstrząs, ludzie nie znają tej historii – to opinia Adama Gierka, syna Edwarda, który film widział na długo przed premierą. Tuż przed premierą w Pałacu zastrzegał: To nie jest film historyczny ani biografia.  Koterski ze sceny przypomniał swoje pierwsze spotkanie z synem Edwarda Gierka, w kawiarni w Ustroniu: Powitałem go, mówiąc: synu! – śmiał się. Kożuchowska, która grała Stasię Gierkową, sporo do zagrania nie miała, ale w rozmowach z dziennikarzami podkreślała, jak ciepłą, domową kobietą była jej bohaterka. I że ona niewiele ma z Gierkową wspólnego, ale to – jej zdaniem – dobrze zrobiło filmowi.

 

Akcja filmu toczy się w latach 1970 – 1982, kiedy Edward Gierek zostaje I sekretarzem KC PZPR, do końca jego internowania.  Edward Gierek. Choć to postać kontrowersyjna, w Zagłębiu ludzie go wciąż pamiętają, cenią, jest dla nich człowiekiem z krwi i kości. Dlatego na uroczystej premierze filmu z udziałem gwiazd, sala kinowa była pełna, i to ludzi w różnym wieku.

Powiązane artykuły

Edward Gierek. Nazwisko, o którym słyszał w Polsce każdy, ale nikt nie zna jego prawdziwej historii. Kim był naprawdę? O czym marzył? Z kim się przyjaźnił? Komu ufał? Kogo kochał? Kto go zdradził? Historia człowieka, który dziś wciąż budzi skrajne opinie, porusza dogłębnie. Polityka bywa brudna, ale gdy dotyka ona całej rodziny, cena okazuje się zbyt duża do zapłacenia. Tajemnice wspólnego życia, widzianego oczami żony i matki Edwarda Gierka po raz pierwszy trafiły na duży ekran – to fragment oficjalnej zapowiedzi filmu.

Komedia, biografia, film historyczny? Nie

Producent kreatywny Janusz Iwanowski zastrzegał już wcześniej. To nie jest komedia. Michał Koterski zagrał bardzo poważnie. Oczywiście są sceny śmieszne, bo PRL bywał śmieszny i takich rzeczy trudno było uniknąć – mówił. Karykaturą wojskowego, który był w stanie doprowadzić do puczu jest grany przez Pawlickiego Generał – neurotyczny i paranoiczny chudzielec zupełnie nie przypomina „realnego” gen. Jaruzelskiego. Stasia Gierkowa bardziej przypomina delikatną damę niż prawdziwą żonę górnika. Premier nie jest wyrazisty. Matkę Gierka świetnie zagrała Ewa Ziętek, a Jan Frycz jako kardynał Wyszyński nigdy nie pokazuje się inaczej, jak w pełnym stroju dostojnika. Spisek, jaki rozgrywał się wokół I sekretarza, rozgryzłoby dziecko. PRL jest biało-czarny. Więcej w tym filmie wzornictwa, pięknych wnętrz (PKZ np. gra gabinet Gierka), architektury i przedmiotów z lat 70., niż historycznej prawdy. Ale że w kinach będzie tłum, raczej nie ma wątpliwości. A historycy będą musieli wiele spraw mozolnie odkręcać. Za to twórcy wpletli w scenariusz kilka charakterystycznych i kojarzących się z epoką PRL i Gierka haseł, jak to, kiedy przyszły premier pyta I sekretarza: chcesz cukierka? A Breżniew soczyście całuje na powitanie przywódcę bratniego kraju. Takie niuanse złapią jednak starsi odbiorcy.

Oto obsada filmu „Gierek”

W postać tytułowego bohatera wcielił się Michał Koterski. Jego żonę Stanisławę Gierek gra Małgorzata Kożuchowska.  W filmie występują też: Agnieszka Więdłocha, Sebastian Stankiewicz, Antoni Pawlicki, Rafał Zawierucha, Ewa Ziętek, Jan Frycz, Filip Tłokiński, Krzysztof Tyniec, Maciej Zakościelny, Mikołaj Roznerski, Cezary Żak. Producent filmu „Gierek” Janusz Iwanowski prawie 30 lat gromadził informacje.

Film  trwa 140 minut, to niemal 2,5 godziny. Bilety na seans np. do kina Helios kosztują 14,90 zł.

 

Gdzie zobaczyć film „Gierek” w dniu premiery 21 stycznia?

  • Multikino, Katowice i Zabrze: pierwszy seans g. 11.20
  • Cinema City, Katowice – pierwszy seans g. 11.30
  • Cinema City, Sosnowiec – pierwszy seans g. 13
  • Helios, Dąbrowa Górnicza, godz. 17.30 (premiera)
  • Helios, Katowice: pierwszy seans godz. 18

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ Z PREMIERY

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button