reklama
Kategorie

Kontrole takie, że aż się pali! Straż Miejska w Rybniku zagląda do pieca

reklama

Pół tysiąca kontroli w związku z obowiązkiem wymiany pieców przeprowadzili już rybniccy strażnicy miejscy. Zagrożeni karą są mieszkańcy Rybnika, którzy nie zdążyli wymienić węglowych źródeł ogrzewania. Przypomnijmy od początku tego roku nie można używać kotłów starszych niż 10 letnie. Sprawdzane jest także to, jaki opał trafia do kotłów.

Rybnik należy do miast, które od lat mają jeden z największych problemów ze smogiem w województwie śląskim. Od początku roku wystawiono już min. kilka mandatów w wysokości 500 złotych. Ich dokładną liczbę poznamy na koniec miesiąca.

-Sprawdzamy na piecu czy jest tabliczka znamionowa no i generalnie to wszystko. Jeśli otrzymujemy zgłoszenie, że ktoś np. spala odpady w tym miejscu, albo to co znajduje się wokół pieca może sugerować, że te odpady mogą być spalane no to wtedy strażnicy mogą pobrać również próbkę popiołu czyli też fizycznie sprawdzamy co aktualnie jest palone w piecu- mówi Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku.


PRZECZYTAJ KONIECZNIE

reklama

Ponad 32 tys. złotych grzywny dla kierowcy z Jastrzębia-Zdroju. To rekord

Śląskie: Pies pogryzł dwójkę dzieci. Właścicielka stwierdziła, że nic się nie stało

„Gierek” wchodzi do kin. Co o Edwardzie Gierku mówią mieszkańcy Sosnowca? [WIDEO]


  • Od 1 stycznia 2022 obowiązuje Uchwała Antysmogowa

  • W Rybniku Straż Miejska kontroluje piece i sprawdza, czy spełniają warunki

  • Zgłoszenia na kopciuchy zgłaszają czasem sami mieszkańcy

 

Kontrole pieców w Rybniku to pokłosie uchwały antysmogowej

Podobne kontrole w Pszczynie prowadzone są już od kilku lat. Do tej pory koncentrowano się jednak głównie na tym co jest spalane, od niedawna także na tym w czym spalany jest opał. Pierwsze kary posypały się już w 2016 roku

-Wówczas niestety musimy powiedzieć co 10 kontrola kończyła się nakładaniem mandatu, mieszkańcy palili nie tylko węglami czy innymi dopuszczalnymi materiałami, ale również palili po prostu śmieci. Jednak systematyczne kontrole, które trwały miesiąc w miesiąc doprowadziły do tego, że mieszkańcy przestali palić śmieci – mówi Piotr Łapa, rzecznik prasowy UM w Pszczynie.


ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ


Świadomość szkodliwości smogu staje co raz bardziej powszechna – w w styczniu 2017 roku Straż Miejska w Rybniku otrzymała około 50 zgłoszeń mieszkańców skarżących się na zanieczyszczanie powietrza przez sąsiadów

-W tym roku było to ponad 150 zgłoszeń, to pokazuje też zmianę naszej mentalności i podejścia do tego tematu, przed laty w 2015 roku kiedy rozpoczynaliśmy w ogóle temat smogu w Rybniku zaczynaliśmy od tematu „Uwaga smog jest istnieje i zabija” to był zupełnie inny moment, dzisiaj ta zmiana świadomościowa jest już na zupełnie innym poziomie i sąsiad wobec sąsiada ma oczekiwania, że wymieni piec i będzie solidarnie odpowiedzialny- podkreśla Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy UM w Rybniku.

Skuteczność uchwały antysmogowej zmuszającej do szybkiej wymiany starych kotłów wyhamować mogą rosnące ceny innych nośników energii. Od przejścia na czystsze formy nie ma jednak odwrotu.

 

autorka: Monika Taranczewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button