KrajRegion

Prezydent Andrzej Duda wysłał do Sejmu swój projekt ustawy ws. aborcji!

Nieoczekiwany zwrot akcji w wojnie o kształt aborcji w Polsce. Głos zabrał bowiem ten, który do tej pory milczał w tej sprawie. Prezydent Andrzej Duda wysłał do Sejmu swój projekt ustawy ws. aborcji.

 

 

Polska czerwoną strefą! Czy grozi nam MEGA-LOCKDOWN?! TOP 5 Silesia Flesz

W piątek, 30 października, Prezydent RP Andrzej Duda przesłał do marszałek Sejmu, Elżbiety Witek swój projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Czyli mówiąc w skrócie – ustawy ws. aborcji. Właśnie wokół aborcyjnych zapisów toczą się protesty od 8 dni na ulicach całej Polski po tym, jak Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, mocno aborcję w Polsce ograniczający.

Tymczasem w piątek światło ujrzał nowy dokument w tej sprawie – prezydencki projekt ustawy dot. aborcji. Jak napisał w oświadczeniu prezydent Andrzej Duda (…) rozumie obawy kobiet wynikające z niedawnego orzeczenia TK ws. aborcji:

Rozumiem kobiety i ich obawy wynikające z tej sytuacji. W ostatnich dniach z wieloma z nich na ten temat rozmawiałem, a także z licznymi ekspertami, lekarzami i prawnikami. Po przeprowadzeniu tych konsultacji zdecydowałem się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne.

Po uchwaleniu tej ustawy w polskim prawie nadal będą występować trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży: z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki, z powodu gwałtu lub kazirodztwa oraz z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka. Oddaje to istotę tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 roku i jest zgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego. Liczę na szeroki konsensus polityczny w tej sprawie, zwłaszcza że poparcie dla podobnego rozwiązania prawnego deklarowali publicznie przedstawiciele różnych partii politycznych – zarówno ze Zjednoczonej Prawicy, jaki i opozycji. Takie rozwiązanie popiera też większość Polaków.

Niezależnie od zmian prawnych musimy objąć szczególną opieką rodziny oraz matki samotnie wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami. Urodzenie i wychowanie dziecka z niepełnosprawnością jest wielkim aktem rodzicielskiej miłości ze strony każdej matki, każdego rodzica. Państwo nie może zostawiać takich osób samych. Musi udzielać im szerokiego wsparcia. Będę domagał się od rządu i parlamentu znalezienia dodatkowych środków na zapewnienie takim osobom pomocy o charakterze finansowym, medycznym, psychologicznym oraz prawnym.

Apeluję również do wszystkich polityków, osób publicznych, a także milionów Polaków o wzajemny szacunek dla swoich poglądów oraz obniżenie społecznych emocji. Różnimy się i będziemy się różnić, ale musimy umieć ze sobą rozmawiaćnapisał na swojej stronie prezydent Andrzej Duda o prezydenckim projekcie ustawy aborcyjnej.

 

Co przewiduje dokument? Przede wszystkim wprowadzenie nowej przesłanki, która ma warunkować możliwość przerwania ciąży w przypadku, kiedy u dziecka wystąpią tzw. wady letalne. A to oznacza, że aborcja mogłaby być możliwa, kiedy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne będą wskazywały na wysokie prawdopodobieństwo urodzenia się dziecka martwego, lub obarczonego nieuleczalną chorobą czy wadą, która prowadzi bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne.

Prezydencki projekt ustawy aborcyjnej ma już poparcie Porozumienia Jarosława Gowina. (…)projekt przedstawiony przez prezydenta to mądra próba pogodzenia różnych racji (…) – czytamy w tweecie Porozumienia.

autor: Wojciech Żegolewski
źródło: prezydent.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

MCK w Katowicach na rządowej mapie szpitali tymczasowych [WIDEO]

Utwór licealisty z Tychów podbija sieć! To hymn protestujących w całej Polsce [WIDEO]

Skandal w Katowicach! Ciało mężczyzny leżało przed kopalnią co najmniej 9 godzin

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close