RegionWiadomość dnia

Prezydent i premier na Śląsku. Trwają obchody setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego

2 maja na całym Śląsku trwają uroczystości związane z setną rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego. Biorą w nich udział prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

 

 

Ze Śląska ruszyły wycieczki zarośniętych do fryzjerów w Małopolsce 😉

TOP 5 SILESIA FLESZ zawsze w niedzielę o 19.50 w TVS!

Na Górze św. Anny Prezydent Andrzej Duda wziął dziś udział w uroczystościach z okazji setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia przez Prezydenta RP kwiatów przed pomnikiem św. Jana Pawła II na Górze św. Anny. Andrzej Duda wziął też udział we mszy św. w miejscowym sanktuarium.

Główne uroczystości zorganizowano przy pomniku Czynu Powstańczego – tu Prezydent RP złożył wieniec w imieniu Narodu. Na ręce Starosty Strzelec Opolskich przekazał też pierwszą ze 100 tablic upamiętniających miejsca związane z historią trzech powstań śląskich.

Andrzej Duda na Górze św.Anny. Uroczystości z okazji 100. rocznicy III Powstania Śląskiego (fot.prezydent.pl)
Andrzej Duda na Górze św.Anny. Uroczystości z okazji 100. rocznicy III Powstania Śląskiego (fot.prezydent.pl)

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Największą i najbardziej krwawą bitwą zrywu były walki w okolicy Góry św. Anny. Pod naciskiem żołnierzy niemieckich górę zajęli Niemcy. Jednak ostateczny wynik powstania historycy uznają za sukces Polski, bo przyłączono do niej przemysłową część Górnego Śląska z większością kopalni i zakładów przemysłowych.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki weźmie udział dzisiaj, 2 maja w uroczystościach upamiętniających 100. Rocznicę III Powstania Śląskiego w Chorzowie. W Parku Śląskim uroczystości z udziałem prezesa Rady Ministrów rozpoczną się o 15.00 na Skwerze 100-lecia Powstań Śląskich.

 

 

źródło: prezydent.pl
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Policja będzie pilnować w Beskidach, czy hotele w majówkę nie będą przyjmować gości

Halo! Warszawa? Gdzie są szczepionki!!! Śląskie miasta wciąż czekają na dostawy

Dąbrowa Górnicza: Będzie praca. 800 osób znajdzie zatrudnieni

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close