Region

Psie kupy zalewają trawniki! Bielsko apeluje do mieszkańców!

Idzie wiosna, a wraz z nią, jak co roku, problem psich odchodów na miejskich trawnikach. – Wyłania się smutny problem pozostawionych na chodnikach, placach i zieleńcach zwierzęcych odchodów. Nie wszyscy właściciele psów pamiętają bowiem o obowiązku sprzątania po swoich pupilach – piszą urzędnicy z Bielska.

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

W Bielsku-Białej liczba psich stacji – czyli specjalnych koszy na psie odchody – wynosi 54. Są one ustawione w parkach miejskich w centrum miasta. I chociaż z każdym rokiem takich miejsc przybywa, to jednak smrodliwy i wstydliwy problem pozostaje, gdyż duża cześć właścicieli czworonogów zapomina o swoich obowiązkach i nie sprząta po psach. Dlatego warto reagować, gdy widzimy takie postępowanie. Zwykle więcej w tej sprawie zrobi poczucie wstydu niż mandat karny.

Można powiedzieć, że nieczystości pozostawiane przez psy to coroczny temat sezonowy. Szczególnie jest on widoczny, gdy stopnieje śnieg, a trawa jeszcze nie wzejdzie. Jednak śnieg i trawa tak naprawdę tylko maskują problem, który coraz bardziej dokucza mieszkańcom.

Przepisy w tym względzie są jednoznaczne: osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do zachowania środków ostrożności, zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. W szczególności – w celu zapewnienia porządku i bezpieczeństwa – do obowiązków właścicieli zwierząt domowych należy prowadzenie psów na uwięzi i usuwanie zanieczyszczeń spowodowanych przez nie w miejscach publicznych, na klatkach schodowych, w windach lub innych pomieszczeniach przeznaczonych do wspólnego użytku, na chodnikach, ulicach i placach, parkingach, parkach, zieleńcach itp. Postanowienie to nie dotyczy wyłącznie osób niewidomych, korzystających z pomocy psów przewodników. Wszyscy inni właściciele czworonogów muszą sprzątać po swoich psach i umieszczać ich odchody w oznaczonych pojemnikach lub koszach ulicznych.

Warto przy tej okazji wspomnieć o dwóch innych, ważnych zasadach. Po pierwsze przewożenie psów środkami komunikacji publicznej jest możliwe wyłącznie w kagańcu i na smyczy, a po drugie właściciele zwierząt domowych mają obowiązek uniemożliwić im samowolne opuszczanie pomieszczenia lub nieruchomości, na której te zwierzęta przebywają.

Źródło i foto: UM Bielsko-Biała

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie cały czas do góry w statystykach! Obostrzenia będą także u nas?

Śnieg w Katowicach? To zobaczcie jak sypie w Wiśle! Narciarski warun w Beskidach bardzo dobry!

Seniorów po covidzie w Katowicach rozrusza personalny trener! Funduje go miasto

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close