AlarmRegion

Pszczyna: do piątku ze szpitala ma zostać ewakuowanych 87 pacjentów

Co dalej ze szpitalem w Pszczynie? Na pewno nie będzie przyjmował nowych pacjentów. Do piątku ewakuowanych ma zostać 87 osób. Dziś przed pszczyńskim szpitalem można było zobaczyć niepokojące sceny. Wkrótce w tym miejscu nie będzie można się leczyć.

 

Bardzo chore. Przecież to niemożliwe. To gdzie tych ludzi powynoszą? A to są jeszcze oddziały takich starszych ludzi. To co oni? Na ulicę pójdą? – mówi Krystyna Mocek, mieszkanka Pszczyny. – Nie wiadomo, gdzie dalej iść. Gdzie dalej się leczyć – dodaje Damian Godziek, pacjent.

Pszczyna: do piątku ze szpitala ma zostać ewakuowanych 87 pacjentów
Pszczyna: do piątku ze szpitala ma zostać ewakuowanych 87 pacjentów

Przypomnijmy – Śląski Oddział NFZ zerwał kontrakt z zarządcą szpitala Centrum Dializa, który miał zakończyć swoją działalność 30 czerwca. Powodem były rażące naruszenia warunków umowy. Wczoraj spółka ogłosiła, że już teraz zawiesza działalność ze względu na brak lekarzy i pielęgniarek.

Nie mamy tych lekarzy dlatego, że zgodnie z informacjami szpital w naszym zarządzie – my kończymy ten zarząd 30 czerwca, a dalej nie wiadomo co będzie od 1 lipca. W związku z tym jest naturalne, że część osób zaczyna się obawiać o swoją przyszłość i szukają nowych miejsc pracy – mówi Witold Jajszczok, Centrum Dializa.

Zobacz także: Pracownicy MOPS ostro: Zarabiamy mniej, niż pobierający 500 plus! Mamy dość!

Pracownicy MOPS ostro: Zarabiamy mniej, niż pobierający 500 Plus! Mamy dość!

Centrum Dializa potwierdza, że części personelu nie zostały wypłacone pensje za maj. Nowi pacjenci nie będą przyjmowani, a do piątku ma zostać ewakuowanych 87 pacjentów przebywających obecnie w szpitalu, w tym kilkunastu, których transport naraża ich na pogorszenie stanu zdrowia. Mimo to, jak zapewnia przedstawiciel lekarzy, żadna ewakuacja nie jest jeszcze prowadzona, a wszyscy lekarze w porozumieniu ze Starostwem w Pszczynie postanowili pozostać przy łóżkach.

Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której przychodzi ktoś przychodzi do szpitala, potrzebuje pomocy i ja tam fizycznie jestem, bo zakładam, że zostaniemy wpuszczeni codziennie do tego szpitala i ja tej pomocy nie udzielam – mówi dr Marcin Leśniewski, lekarz szpitala w Pszczynie.

Starostwo ma zamiar w trybie natychmiastowym przejąć kontrakt, tak, aby nie przerywać ciągłości pracy szpitala.

Ewakuacja jest ostatecznością, na którą nie chcemy się na tym etapie zgodzić. Tak jak już wcześniej wspominaliśmy- to każdy lekarz i ordynator danego oddziału musi podjąć decyzję czy dany pacjent nadaje się do ewakuacji czy nie. My stoimy na stanowisku, że jesteśmy na tyle sprawni i na tyle przygotowani, że każdy z tych pacjentów może zostać w szpitalu pod opieką, co zaznaczę, dalej tego samego personelu – mówi Paweł Sadza, starosta pszczyński.

Starostwo powołało spółkę Centrum Przedsiębiorczości – specjalnie w tym celu. Jak podkreślają w śląskim funduszu byłoby to jednak niezgodne z prawem.

Pszczyna: do piątku ze szpitala ma zostać ewakuowanych 87 pacjentów
Pszczyna: do piątku ze szpitala ma zostać ewakuowanych 87 pacjentów

Obecnie nie mamy żadnych podstaw formalno-prawnych, aby powołana przez starostwo spółka Centrum Przedsiębiorczości w trybie natychmiastowym mogła przejąć kontrakt. Do 30 czerwca obowiązuje nas formalna umowa ze spółką Centrum Dializa. Trwa również postępowanie konkursowe, do którego zgłosiły się 2 podmioty i na tę chwilę nie jest to możliwe – mówi Małgorzata Doros, Śląski Oddział NFZ.

NFZ utworzył już całodobową infolinię, poprzez którą można dopytywać w których szpitalach pacjenci z powiatu pszczyńskiego mogą uzyskać pomoc. Fundusz nie wyklucza kar finansowych dla spółki Centrum Dializa za zawieszenie działalności szpitala w Pszczynie. Konkurs na nowego zarządcę szpitala zostanie rozstrzygnięty 20 czerwca.

(Radosław Nosal)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close