Region

Pszczyna i Tychy walczą z sinicami. Wprowadzono zakazy kąpieli [WIDEO]

Paprocany w Tychach i kąpielisko w Łące koło w Pszczyny z zakazem kąpieli. Powód jak co roku – niezmienny – sinice. W pszczyńskim Ośrodku Sportów Wodnych w Łące walka z nimi trwa od lat.

Śląskie: Borelioza atakuje! Przestrzegamy, to bardzo groźna choroba!

Przede wszystkim walczymy chemią – w tej części odgrodzonej kąpieliska. Odgrodziliśmy część kąpieliska od całego akwenu geowłókniną i to powoduje, że ta woda nie ma takiej swobody przepływu wraz z sinicami. Ale te środki nie dają 100 procentowego bezpieczeństwa przy tej temperaturze i tej pogodzie. Musimy pamiętać, ze to jest przyroda i to jest akwen otwarty – mówi Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.

Władze Pszczyny mają nadzieję, że te sposoby i niższe temperatury prędzej czy później pozwolą wygrać z sinicami. Podoben problemy występują na kąpielisku w tyskich Paprocanach.

Co roku miasto walczy z sinicami – ale te sinice wciąż wracają. Niemniej staramy się. Kilka lat temu pojawiły się aeratory – to te fontanny, które z tyłu widać i mają wodę napowietrzać mówi Marcin Staniczek, MOSiR w Tychach.

Ale wszystkie te środki są niewystarczające w sytuacji długotrwałych upałów. Rekreacyjne korzystanie z kąpielisk, w których występuje zakwit sinic, może być niebezpieczne dla zdrowia. Do zatrucia toksynami produkowanymi przez sinice może dojść także w trakcie uprawiania sportów wodnych. Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania.

(Monika Herman)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close