Oglądaj w TVSRegion

Pyskowice – zwiedź je razem z kamerami TVS! [NASZE STRONY]

Pyskowice to jedno z najstarszych miast Górnego Śląska. Razem z Anną Piątek i kamerami programu „Nasze Strony” poznamy jego historię.

 

Pyskowice należące do grupy jednych z najstarszych miast na Górnym Śląsku mają w swojej historii momenty sukcesów i porażek. Miasto ma za sobą spokojny proces rozwojowy, jednak nie ominęły go trudne, niszczące wydarzenia i okresy. Jak Pyskowice wyglądają dzisiaj? Anna Piątek sprawdzi to w najnowszym odcinku programu „Nasze Strony”.

Premierowe odcinki programu możesz oglądać w każdy piątek o 17:15 na antenie Telewizji TVS.

 

TOP 5 Silesia Flesz: Górnicy szykują najazd na Warszawę!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

 

Pyskowice pod lupą

Pyskowice – jedno z najstarszych, górnośląskich miast – pojawia się po raz pierwszy w dokumentach kościelnych z 1256 roku. W zachowanych wzmiankach wymienia się braci „Lutozat” i „Lonek”, potomków legendarnego „Pisca”, którzy proszą biskupa o wsparcie dla podbudowanego przez nich kościoła. W świetle tego dokumentu uzasadnione jest twierdzenie, że nazwa miasta pochodzi od „Pisca”. Inne źródła podają jednak, że nazwa wywodzi się od polskiej nazwy piasku.

 

Pyskowice dziś

Miasto zwiedzimy razem z jego mieszkańcem – Rolandem Skubałą – który zdradzi nam historię dawną i obecną miasta. W programie odwiedzimy również jego prywatne muzeum, w którym przedstawione są setki indywidualnych losów splecionych w trudnej historii Pyskowic i okolic.

 

Poznaj bliżej historię jednego z najstarszych miast na Górnym Śląsku – oglądaj program „Nasze Strony” już o 17:15 w piątek (21 lutego) w TVS!

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Czeka nas zakaz palenia węglem w województwie śląskim? Walka ze smogiem wkracza w kolejny etap!

Śląskie: Ile dowodów rejestracyjnych zabranych? Policja podsumowuje akcję SMOG

Zabrze: Złapani na gorącym uczynku! Policja uniemożliwiła powstanie dzikiego wysypiska! [ZDJĘCIA]

 

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami? Śledź TVS na Facebooku i na Instagramie!

Facebook Instagram

Marlena Borczyk

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close