reklama
Kategorie

Radni powiatu bielskiego i ratownicy GOPR chcą u siebie stałej bazy LPR

reklama

Uchwałę w sprawie utworzenia w Kaniowie stałej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przegłosowali dzisiaj radni powiatu bielskiego. Dokument trafi do ministra zdrowia i wojewody śląskiego.

 

 

Ruszcie tropem zbrodni w TVS!

reklama

To pierwsza sesja rady powiatu, która odbyła się w czasie pandemii koronawirusa. Obrady odbyły się sposobem mieszanym, część radnych pracowała zdalnie z domu.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

Od kilku miesięcy tymczasowo śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego stacjonuje na lotnisku w Kaniowie. To na czas budowy nowej bazy LPR w Muchowcu w Katowicach, która ma zastąpić dotychczasową gliwicką. Radni powiatu bielskiego podnoszą kwestię bezpieczeństwa wypoczywających w górach turystów.

Śmigłowiec LPR, szczególnie w zimie jest tu bezwzględnie potrzebny. Uważam, że powinien przez cały rok zabezpieczać część turystyczną- nasze góry, może też część słowacką gdzie również wypoczywają nasi mieszkańcy. To wiązałoby się oczywiście z umowami międzynarodowymi – mówi starosta Andrzej Płonka.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że tymczasowa zmiana stacjonowania spowodowała iż szacunkowy czas dotarcia śmigłowca do Bielska-Białej zmniejszył się do 6 minut, a w teren górski do 5-10 minut. Jest to bardzo ważne dla potencjalnych poszkodowanych, szczególnie że Szczyrk znowu stał się najbardziej obleganym miejscem przez narciarzy, a powstałe ostatnio górskie trasy rowerowe przyciągają coraz więcej gości także latem. Upadkom ulegają również turyści piesi.

W uchwale jest przypomnienie, że na przełomie lat 80 i 90 ubiegłego wieku w Beskidach stacjonowały zimą 2 śmigłowce: w Szczyrku i Korbielowie. O przywrócenie LPR od lat zabiega też kierownictwo Beskidzkiej Grupy GOPR.

Baza w Kaniowie daje możliwość wykonania pilotowi kilka nalotów za jednym razem. Np. możemy z gór ewakuować w ciągu jednego lotu 2 pacjentów. Śmigłowiec jest w stanie polecieć do szpitala wojewódzkiego w Bielsku-Białej, dokąd najczęściej transportuje naszych poszkodowanych i wrócić po kolejnego – mówi Marcin Szczurek, naczelnik beskidzkich
ratowników.

Dodaje, że działań z użyciem śmigłowca tylko w ciągu 2 miesięcy (styczeń, luty 2020 r.) było porównywalnie do całego zeszłego roku! Nie znaczy to, że liczba wypadków tak drastycznie wzrosła w Beskidach.

Zwiększyła się dostępność śmigłowca, co daje większe możliwości w wykorzystaniu go, niż wtedy gdy latał do nas z Gliwic czy z Krakowa– mówi Marcin Szczurek.

Źródło: materiały prasowe

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Górnicy szykują najazd na Warszawę! Ma się odbyć w najbliższą sobotę [WIDEO]

Powrót do szkoły możliwy dopiero we wrześniu!

Epidemia hejtu w woj.śląskim! Górnicy i ich rodziny coraz bardziej szykanowani [WIDEO]

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button