RegionWiadomość dnia

Robocop? Transformer? Terminator? Nie! To odkażający robot ze Śląska!

Były bramy odkażające i kamery termiczne, a teraz czas na robota. W Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej zaprezentowano prototyp robota do zdalnej dezynfekcji.

 

 

Jak się szyje ratunek, czyli niesamowita historia krawca z Chorzowa! TOP 5 Silesia Flesz


Robotem steruje się za pomocą specjalnego joysticka, a dzięki zamontowanym kamerom operator może znajdować się nawet kilometr od dezynfekowanego obiektu.

-Nasz projekt pozwala na sterowanie, wykonywanie określonych funkcji w skażonych, trudno dostępnych miejscach, przy pełnym zachowaniu bezpieczeństwa operatora, który może siedzieć w swoim stanowisku, np. w samochodzie – mówi Przemysław Olszówka, lider projektu.

–Aby ułatwić sterowanie, albo w ogóle umożliwić musimy zapewnić mu kilka kamer, z których operator będzie w stanie wywnioskować w jakim położeniu jest robot, czy w coś nie uderzy czy jest w dobrej odległości od obiektów, które mogłyby być dezynfekowanemówi Michał Froń, członek projektu.

Śląsk rzuca na wojnę z koronawirusem robota! Sztuczna inteligencja dezynfekuje z koronawirusa
Śląsk rzuca na wojnę z koronawirusem robota! Sztuczna inteligencja dezynfekuje z koronawirusa

Takie rozwiązania mają się sprawdzać na ulicach, w parkach, na placach zabaw, czy nawet w placówkach medycznych. Dla naukowców z Politechniki Śląskiej pandemia COVID-19 to czas wyzwań i kreatywnych działań.

–Właściwie od samego początku gdy wszyscy zostaliśmy przez rzeczywistość postawieni w takiej sytuacji pandemii, zarówno nasi naukowcy jak i studenci bardzo aktywnie włączyli się w pracę na rzecz zwalczania skutków epidemii wykorzystując potencjał uczelni mówi Jadwiga Witek, Politechnika Śląska.

Zespół, który zaprojektował prototyp robota, ma nadzieję znaleźć firmę, dzięki której wynalazek mógłby trafić do seryjnej produkcji.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zamknięte stoki narciarskie, hotele i galerie handlowe. Sprawdź OBOSTRZENIA

Zakaz przemieszczania się w sylwestra! Rząd ogłosił nowe obostrzenia

Jaka pogoda w święta Bożego Narodzenia? IMGW zapowiada „śnieżne incydenty”

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close