RegionWiadomość dnia

Rowery dla niepełnosprawnych trafiły do Pszczyny. Rusza wyjątkowa wypożyczalnia [WIDEO]

Specjalne rowery dla niepełnosprawnych. Dzięki takiemu sprzętowi osoby z niepełnosprawnością także mogą cieszyć się z rowerowych wycieczek. Dziś przetestowali je podopieczni Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych w Pszczynie.

 

 

Apel TOP 5 SILESIA FLESZ: Nie chcemy stolicy w Katowicach!

Docelowo rowery służyć będą nie tylko im – w kolejce do testowania ustawili się także inni.

-Posiadam niepełnosprawność ze względu na przebytą operację endoprotezy kolanowej. Boję się jeszcze na normalnym rowerze jeździć dlatego chciałam wypróbować trójkołowy, żeby lata nie przegapić, tyko jeździć – mówi Jadwiga, mieszkanka Pszczyny.

 

Teraz z takiej atrakcji będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy powiatu pszczyńskiego, którzy mają problemy ze zdrowiem. Właśnie uruchomiono tu wypożyczalnię trójkołowych rowerów dla osób z niepełnosprawnościami. Do dyspozycji mieszkańców będzie także sprzęt medyczny, jak wózki, chodziki i kule.

-Wypożyczalnia pojawi się bezpośrednio w starostwie powiatowym w Pszczynie, gdzie mamy koordynatora. Będzie on przyjmował zamówienia, zgłoszenia. Rowery będą wypożyczane osobom niepełnosprawnym, będą udostępniane zupełnie nieodpłatnie na okres dwóch tygodni z możliwością przedłużenia – mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Rowery dla niepełnosprawnych trafiły do Pszczyny. Rusza wyjątkowa wypożyczalnia
Rowery dla niepełnosprawnych trafiły do Pszczyny. Rusza wyjątkowa wypożyczalnia

W sumie wypożyczyć będzie można pięć rowerów – w trzech rozmiarach – przeznaczonych dla różnych grup wiekowych. Sprzęt został przekazany przez Fundację Ecotextil i Polski Czerwony Krzyż.

-To są specjalne rowery dla osób niepełnosprawnych – rehabilitacyjne, trójkołowe. Są stabilne i przeznaczone dla osób, które nie są w stanie jeździć na zwykłych rowerach – mówi Daniel Kupka, koordynator śląskiego oddziału okręgowego PCK.

Wcześniej takie rowery przekazywane były na własność poszczególnym osobom. Teraz wypożyczalnie trzykołowców mają się sukcesywnie pojawiać w większych miastach.

autor: Sandra Hajduk
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close