KrajRegion

Ruda Śląska: Miasto dostanie 1,5 mln zł na metamorfozę szkolnych pracowni

Ruda Śląska: Osiem pracowni do nauki zawodu w czterech rudzkich zespołach szkół przejdzie metamorfozę. Zostaną one kompleksowo zmodernizowane oraz wyposażone w specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie. Miasto otrzyma na ten cel 1,5 mln zł unijnej dotacji.

 

3-letnie dziecko w Oknie Życia zszokowało śląski internet! TOP 5 Silesia Flesz!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

 

To efekt rozstrzygnięcia konkursu na dofinansowanie projektów z zakresu infrastruktury kształcenia zawodowego. Inwestycje zrealizowane zostaną w Zespołach Szkół nr 1, 2, 5 i 7.

– Inwestujemy w rudzką oświatę wykorzystując do tego środki zewnętrzne. Od 2015 roku na edukację ze środków unijnych pozyskaliśmy ponad 7,2 mln zł, z czego na szkolnictwo zawodowe ok. 4 mln zł. Z tych pieniędzy zmodernizowaliśmy m.in. pracownie do nauki zawodu w Zespołach Szkół nr 4 oraz w Centrum Kształcenia Zawodowego. Kolejne pracownie modernizowane są także w Zespole Szkół nr 6 – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Objęty dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego projekt o nazwie „Nowoczesne szkoły dla zawodów przyszłości w Rudzie Śląskiej” przewiduje modernizację i wyposażenie ośmiu pracowni do nauki zawodu.

 

Ruda Śląska: Pracownie dla zawodów z przyszłością

W nowy sprzęt wyposaży się trzy pracownie w Zespole Szkół nr 2: hotelarsko–gastronomiczna, biznesu oraz pracownia reklamy. Oprócz zakupu mebli będzie to głównie sprzęt komputerowy i niezbędne oprogramowanie.

W Zespole Szkól nr 1 zmodernizuje się: pracownię rysunku technicznego oraz pracownię elektrotechniki i elektroniki pojazdów samochodowych. Inwestycja w głównej mierze będzie polegała na wyposażeniu pomieszczeń w oprogramowanie oraz urządzenia do diagnostyki pojazdów.

Odnowi się również dwie pracowniew Zespole Szkół nr 5. Młodzież będzie mogła w niedalekiej przyszłości korzystać z w pełni wyposażonych sal do nauki informatyki oraz grafiki i poligrafii cyfrowej.

W czwartej ze szkół objętej dofinansowaniem – Zespole Szkół nr 7 Specjalnych – zmodernizuje się pracownię organizowania i prowadzenia sprzedaży. Dodatkowo w przypadku tej szkoły zakres projektu przewiduje prace budowlane dostosowujące obiekt do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dofinansowanie pozyskane na modernizację pracowni w czterech zespołach szkół nie jest jedynym, jakie w ostatnim czasie pozyskało miasto na rozwój bazy dydaktycznej w szkolnictwie zawodowym.

 

Pracownie kompleksowo zmodernizowane w latach ubiegłych

Przypomnijmy, że w latach 2016 – 2018 dzięki wykorzystaniu 1,5 mln zł ze środków unijnych w Centrum Kształcenia Zawodowego zmodernizowano i wyposażono 5 pracowni do praktycznej nauki zawodu. Służą one do nauczania w branży mechanicznej, elektrycznej, gastronomicznej, fryzjerskiej i handlowej.

Od 2018 roku rudzcy uczniowie mogą też korzystać z nowoczesnej pracowni badań elektroakustycznych i nagłośnieniowych oraz ze studia nagrań, które powstały w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Piotra Latoski. Miasto na realizację tej inwestycji pozyskało ponad 260 tys. zł.

W ubiegłym roku natomiast Ruda Śląska pozyskała 0,5 mln zł ze środków unijnych na modernizację 5 pracowni w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6. Szkoła jest w trakcie realizacji projektu, a zmodernizowane pracownie posłużą do kształcenia zawodowego w zakresie informatyki, budownictwa oraz systemów energetyki odnawialnej.

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Dziennikarz TVP i Gazety Wyborczej zamordowany! Nie żyje Krzysztof Leski

Śląskie: Ogromny kawał lodu z ciężarówki spadł na osobówkę. W środku kobieta z dzieckiem! [WIDEO]

Kobieta ze Śląska w rządzie! Alina Nowak nowym wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej

 

źr.: rudaslaska.com.pl

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close