RegionWiadomość dnia

Ruszają wakacje. Czy będą bezpieczne? Dzieci muszą wiedzieć wszystko o zagrożeniach!

Uczniowie już odliczają godziny do rozpoczęcia wakacji. Te powinny być przede wszystkim bezpieczne i aby takie były trzeba, aby poznały wszystkie zagrożenia. W Zabrzu uczniowie właśnie dowiedzieli się jak niebezpiecznie może być nad wodą.

 

 

TOP 5 SILESIA FLESZ podpowiada, co zrobić żeby się nie roztopić w upał 😉


– Na przykład też jak pływamy bez opieki dorosłych lub ratownika medycznego. –Jak się zachłyśniemy, to można się udusić i utopić – mówią Lila i Zosia, uczennice SP nr 15 w Zabrzu.

Strażacy wiedzę oceniają na bardzo dobry.

– Dobra zabawa to bezpieczna zabawa. Staraliśmy się dzieci uświadomić, jakie są zagrożenia z tym związane. Dzieci bardzo dobrze znały podstawowe zasady bezpieczeństwa, numery alarmowe. Wiedziały jak zgłosić zdarzenie niebezpieczne do służb ratowniczychmówi st. str. Krzysztof Migas, KM PSP w Zabrzu.

 

Chociaż jeszcze samochodów nie prowadzą, a tym bardziej po alkoholu, to z chęcią sprawdzały też jak wygląda świat w alkogoglach. -W ogóle nie widać prawie nic i nie da się chodzićmówi Karolina, uczennica SP nr 15 w Zabrzu.

I chodzi o to by przypominać o tym dorosłym. Do wakacji przygotowują się również policjanci. Nowością będzie mapa, która ma być przestrogą dla kierowców.

-Warto zajrzeć na taką mapę i zapoznać się z tym, ile takich wypadków było w ostatnim czasie. To jest oczywiście takie obrazowe przedstawienie problemu. Mamy nadzieję, że zadziała na wyobraźnię i ściągniemy nogę z gazu – mówi podinsp. Aleksandra Nowara, KWP Katowice .

 

Czasami nawet jeśli ruch odbywa się wolno, bo doszło do jakiegoś wypadku, to bywa, że wcale na drodze nie jest bezpiecznie.

– Rozglądamy się, próbujemy robić zdjęcia. Wszystko to powoduje zwiększenie tego zatoru drogowego, który powstaje za nami, a jednocześnie powoduje niebezpieczeństwa. Niebezpieczeństwa, które skutkują kolejnymi zdarzeniami drogowymi. Często obserwujemy na arteriach takich jak autostrady czy drogi ekspresowe, że zdarzenie jest w jedną stronę, a za chwilę w przeciwnym kierunku dochodzi do zdarzenia, na skutek gapiostwa i nieuwagi i zderzenia się kolejnych pojazdów – mówi podkom. Tomasz Bratek, Wydział Ruchu Drogowego KWP Katowice.

 

Takiego zachowania i takich wypadków nie da się uniknąć, a ich prawdopodobieństwo wzrośnie już za kilka dni, gdy wszyscy wyruszą na wakacyjny odpoczynek.

autor: Łukasz Kądziołka
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close