KrajRegion

Śląsk podbija kosmos! Pierwsza satelita z polskich komponentów zostanie wysłana w 2019 roku [WIDEO]

Będzie ważyła około 6 ton i posłuży m.in. do przesyłu sygnału telewizyjnego. Satelita SpaceBus NEO powstanie z elementów produkowanych w Śląskim Centrum Naukowo-Technologicznym Przemysłu Lotniczego w Czechowicach-Dziedzicach. Wszystko dzięki nawiązanej niedawno współpracy z Thales Alenia Space – europejskim gigantem technologii kosmicznych. Pierwszy kontrakt obejmuje produkcję specjalistycznych paneli satelitarnych.

 

Od kilku lat prowadziliśmy transfer technologii w wytwarzaniu tych paneli. Dzięki temu Thales Alenia Space, duży koncern kosmiczny, europejski, przekonał się, że potrafimy wykonywać takie panele. Spełniamy wszystkie wymogi jakościowe – mówi Bartłomiej Płonka, prezes zarządu ŚCNTPL.

Wymagania w stosunku do elementów satelit są bardzo wysokie, bo muszą być one dostosowane do specyficznych warunków panujących w kosmosie.

To z czego jest wykonany panel do budowy satelity związane jest z tym na jakiej wysokości, na której orbicie ten satelita się porusza. Im satelita jest dalsza od ziemi, tym są cięższe warunki temperaturowe, nie klimatyczne, bo tam takowych nie ma, natomiast ta różnica temperatur powstająca pomiędzy oddziaływaniem słonecznym, a byciu satelitą w cieniu, czyli powiedzmy od – 00 do +190 stopni, ona tak naprawdę determinuje, jakie materiały są używane do budowy satelit – mówi mgr inż. Tomasz Adadyński, Zakład Struktur Kompozytowych w ŚCNTPL.

Nawiązana współpraca sprawi, że firma stworzy nowe miejsca pracy.

Mamy nadzieję, że przyciągniemy jeszcze parę osób, kilku inżynierów do pracy tutaj, no w sektorze, myślę innowacyjnym tak, żeby nie musieli oni szukać pracy ciekawej poza regionem – mówi Bartłomiej Płonka, prezes zarządu ŚCNTPL.(Radosław Nosal)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close