RegionWiadomość dnia

Śląskie: Nie żyje ksiądz Zbigniew Powada. Zmarł kapelan Solidarności

19 czerwca zmarł w Bielsku-Białej ks. prałat Zbigniew Powada, emerytowany proboszcz katedralnej parafii św. Mikołaja, zasłużony kapelan i przyjaciel Solidarności, odznaczony m.in. Krzyżem Wolności i Solidarności.

 

 

Czytaj także: Coraz więcej protestów przeciwko nadajnikom 5G na Śląsku!

Zbigniew Powada urodził się 23 lipca 1946 roku w Dębowcu koło Skoczowa. Po ukończeniu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie przyjął święcenia 30 marca 1972 w Katowicach. Pracował jako wikary w parafiach – Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu-Zdroju, św. Antoniego w Rybniku i Wszystkich Świętych w Pszczynie. W sierpniu 1982 roku został skierowany – jako wikary – do pracy w parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej. W 1983 r. został proboszczem tej parafii. Był nim 33 lata.

W 1984 roku został opiekunem Duszpasterstwa Ludzi Pracy, będącego miejscem spotkań i współpracy działaczy zdelegalizowanej Solidarności. Aktywnie niósł pomoc represjonowanym. W związku ze swoją działalnością duszpasterską był inwigilowany i represjonowany przez służbę bezpieczeństwa.

Od 1992 r. do przejścia na emerytury w 2016 r. ks. Zbigniew Powada był wicedziekanem dekanatu Bielsko-Biała I, członkiem diecezjalnej rady kapłańskiej. Pełnił funkcję kapelana podbeskidzkiej Solidarności, diecezjalnego duszpasterza ludzi pracy oraz kapelana bielskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Był związany z duszpasterstwem młodzieży, ruchem oazowym i Kościołem Domowym, także z Neokatechumenatem. Co miesiąc w bielskiej katedrze sprawował msze za ojczyznę – ostatnią z nich odprawił w niedzielę 14 czerwca br.

W 2005 roku ks. Zbigniew Powada uhonorowany tytułem Zasłużony dla Solidarności Podbeskidzia, w 2009 r. duchowny otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Na wniosek podbeskidzkiej Solidarności w ubiegłym roku został uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności, a w lutym br. Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości.

 

źródło: UM Bielsko-Biała

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koronawirus na Śląsku: Po raz pierwszy ozdrowieńców jest 3 razy więcej niż nowych przypadków!

Kibice na stadionach od 19 czerwca? Wojewoda śląski wydał właśnie decyzję w tej sprawie!

Wybory korespondencyjne to niewypał? Na Śląsku niewielu chce tak głosować [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close