Region

Śląskie Planetarium przejdzie metamorfozę. Ponad 100 milionów złotych na jego modernizację!

Planetarium Śląskie przejdzie metamorfozę i zyska nowe funkcje. Umowę w tej sprawie podpisano w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach.

 

Śmierć pacjenta w męczarniach w Sosnowcu wstrząsnęła Polską!

Umowę na wykonanie modernizacji podpisali przedstawiciele władz regionu: marszałek Jakub Chełstowski i członek Zarządu Województwa Izabela Domogała, a także dyrektor Planetarium Śląskiego Lech Motyka i Radosław Górski, dyrektor Budimex SA.

Umowa na realizację robót budowlanych opiewa na kwotę 66 mln zł netto.

 

To historyczna chwila dla Planetarium Śląskiego i całego województwa. Planetarium od kilkudziesięciu lat uczy i inspiruje kolejne pokolenia, teraz zyska nie tylko nowe oblicze, ale i najnowocześniejsze urządzenia, które przybliżą młodym ludziom naukę w nowoczesny sposób. Jestem przekonany, że to będzie jedna z największych atrakcji regionu, odwiedzana nie tylko przez naszych mieszkańców, ale i tysiące osób z całej Polski – przekonuje marszałek Jakub Chełstowski.

Celem projektu jest podniesienie jakości świadczonych przez Planetarium usług edukacyjnych poprzez zastosowanie innowacyjnych metod poszerzania wiedzy i umiejętności wykraczających poza program nauczania na wszystkich poziomach edukacji.

Planetarium Śląskie wzbogaci się o nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tys. m2, z których większość znajdzie się pod ziemią. Całkowita powierzchnia Planetarium po rozbudowie wyniesie ponad 7 tys. m2. Znajdą się tam między innymi sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca w nowatorski sposób zagadnienia z trzech dziedzin nauki: sejsmologii, meteorologii oraz astronomii.

Interaktywne eksponaty będą niespotykane w innych Parkach Nauki. W specjalnych pokojach klimatycznych będzie można na własnej skórze sprawdzić, jak wilgotność powietrza wpływa na odczuwanie temperatury. Prezentowana będzie także kilkumetrowa kolumna pogodowa, gdzie będzie można wytworzyć mgłę, tornado, chmurę, opad deszczu lub śniegu. Powstanie także symulator pozwalający na wirtualny lot w kosmos.

Sporo zmieni się w przestrzeni wokół Planetarium. W pobliżu zostanie wybudowana wieża widokowa, z której będzie można podziwiać panoramę sąsiednich miast. Na zewnątrz kompleksu powstanie plac zabaw z elementami doświadczeń z dziedziny mechaniki nieba oraz prezentacją niektórych zjawisk np. siły odśrodkowej. Zmodernizowana zostanie również główna sala projekcyjna, wymienione zostaną fotele, ekran, system dźwiękowy i projekcyjny. Projektor Zeissa, wykorzystywany ponad 62 lata, zostanie wyeksponowany w nowym budynku jako element dekoracyjny. Jego miejsce zajmie hybrydowy system projekcji. Gwiazdy będą prezentowane za pomocą analogowego projektora, a dzięki systemowi cyfrowych rzutników, pracujących w rozdzielczości 8K, będzie można wyświetlać dowolne ruchome obrazy na sferycznym ekranie. Salę będzie można wykorzystywać także do organizacji konferencji, sympozjów i koncertów.

Planetarium Śląskie zmieni swoją funkcję i stanie się parkiem nauki. Cieszę się, że ten obiekt będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych i że poprawi się jego efektywność energetyczna. Planetarium będzie łączyć tradycyjne funkcje z nowoczesnością, a sam obiekt będzie mógł być wykorzystywany nie tylko do celów edukacyjnych, ale również konferencyjnych, stanie się naprawdę wielofunkcyjny – mówiła Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Całkowita wartość modernizacji Planetarium Śląskiego jest szacowana na 136 mln zł, z czego 82,5 mln pochodzi ze środków unijnych. Blisko 44 mln zł to środki z budżetu województwa, a niespełna 10 mln to dotacja z budżetu państwa. Planowany termin zakończenia projektu, to 31 grudzień 2020 roku.

Więcej o inwestycji na stronie Województwa Śląskiego.

źr. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

 

O planach rozbudowy Planetarium Śląskiego i zmiany charakteru miejsca w park naukowy, mówiło się od dawna:

Planetarium Śląskie czeka rozbudowa. Powstanie tu Śląski Park Nauki [ZDJĘCIA]

 

Materiał Radosława Nosala:

Po prawie 40 latach Planetarium Śląskie czeka rozbudowa i modernizacja. Zmiany będą znaczące, ale część historyczna w tym charakterystyczna kopuła ma pozostać nienaruszona.

Cały Park Nauki rozbudowany będzie w części podziemnej, gdzie popularyzowane będą 3 dziedziny wiedzy: astronomia, sejsmologia i meteorologia. Jedną z głównych atrakcji będzie możliwość poczucia wstrząsu górniczego klimatuj Sahary.

-Chcieliśmy się czymś wyróżnić, żeby nie powielać innych parków nauki, dlatego wymyśliliśmy taką formułę, czyli przede wszystkim widz, zwiedzający ma przeżyć na sobie, usiąść na platformie do wstrząsów (błysk) Jeżeli wgramy tam zapisany przez naszą stację wstrząs, np. dowie się pan z prasy albo z telewizji, że wczoraj na Bobrku czy na Wirku zatrzęsło, to my to sobie wgramy i na drugi dzień będzie to można przeżyć 1 do 1 – mówi Stefan Janta, wicedyrektor Planetarium Śląskiego.

Jedyną nową częścią widoczną na powierzchni będzie wieża widokowa, na szczycie której będzie można, przy użyciu specjalnej kamery, zobaczyć cały Śląsk. Jak zapowiada wykonawca, całe przedsięwzięcie jest bardzo wymagające.

-Po pierwsze jest to obiekt pod opieką konserwatora zabytków. Po drugie jest to modernizacja, czyli w trakcie realizacji możemy odkrywać rzeczy, które nie są przewidziane w projekcie. Będzie trzeba szybko reagować na tego typu niespodzianki. My oczekujemy tutaj pełnej współpracy zarówno inwestora, jak i biura projektów tak, żeby nie zatrzymywać postępu prac – podkreśla Radosław Górski, Budimeks S.A..

Prace prowadzone będą na terenie szkód górniczych, dodatkowo wykopy powstaną w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego obiektu, dlatego konieczne będzie użycie specjalnych technologii.

-Myślę, że ta modernizacja, która zostanie przeprowadzona spowoduje, że ten napływ osób zainteresowanych będzie zdecydowanie większy. Nie będzie on tylko dla ludzi z regionu, ale i z całego kraju, a może i z Europy, bo planetarium się świetnie wpisuje w model rewitalizacji całego Parku Śląskiego , jako takiego miejsca, w którym będziemy kreować wiele dobrych, różnych, ważnych wydarzeń – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Modernizacja Planetarium Śląskiego w Chorzowie obejmie obszar około 5 tysięcy metrów kwadratowych. Zgodnie z podpisaną dzisiaj umową z wykonawcą, ma zakończyć się w grudniu 2020 roku i będzie kosztować 136 mln zł. 82,5 mln zł będzie pochodzić z Unii Europejskiej.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close