RegionWiadomość dnia

Śląskie: Przez koronawirus budżety miast czeka zagłada? Na pewno głębokie cięcia

Koronawirus uderza w budżety miast. Zwalnianie przedsiębiorców z czynszów za najem, odroczenie zapłaty podatków to tylko niektóre z decyzji, które wpłyną na straty finansowe samorządów. Dlatego miasta już szukają oszczędności – odwołują wydarzenia kulturalne i rezygnują z niektórych wydatków.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Śląsk i Zagłębie w obliczu epidemii!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Chorzów z powodu koronawirusa już zdecydował, że nie stworzy warsztatów dla uczniów szkoły budowlanej. Te miały kosztować 7 mln zł, z czego 3 mln to wkład własny gminy.

– Tego na pewno nie będziemy już realizować, będziemy musieli te środki unijne zostawić dla innych miast, innej gminy. A my ten wkład własny musimy przekierować niestety na inne tory. Aczkolwiek inne inwestycje, które mamy zaplanowane, będą realizowane, to są inwestycje drogowe, które wykonujemy wspólnie z Tramwajami Śląskimi – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Tu znajdziecie najnowszy odcinek programu Grzegorza Żądło LOŻA PREZYDENTÓW

Loża Prezydentów: Miasta pomogą biznesowi, a kto pomoże miastom po koronawirusie?

 

W Chorzowie nie będzie też w tym roku Dni Miasta, a zaoszczędzone około 400 tys. zł zostaną przekazane na zakup sprzętu do wali z koronawirusem. Ale miasta oszczędzać chcą nie tylko w dużej skali. Będące od lat na skraju bankructwa Świętochłowice chcą szukać pieniędzy w drobnych zadaniach.

– Nie ukrywam, że są pewne jeszcze działania ruchy, które można dokonać. Bardzo długo zastanawiałem się nad kwestią przyozdabiania miasta kwiatami. Jak się okazuje w skali roku to jest ponad 350 tys. zł – mówi Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.

Śląskie: Przez koronawirus budżety miast czeka zagłada? Na pewno głębokie cięcia
Śląskie: Przez koronawirus budżety miast czeka zagłada? Na pewno głębokie cięcia. Jak?O tym traktuje ostatni odcinek Loży Prezydentów

W trudnej sytuacji jest też Ruda Śląska, która w tym roku chciała przeznaczyć na inwestycje 166 mln zł. Po zmianach podatkowych ta kwota zmalała do ok. 70 mln zł. Jest duże ryzyko, że i takich pieniędzy miasto nie będzie miało, ale zagrożone są nie tylko inwestycje.

-Nie planowaliśmy w tym roku trzydniowych Dni Rudy Śląskiej, jak to było w poprzednich latach, planowaliśmy je zorganizować w ramach jednego dnia. Niestety, już z tego rezygnujemy, podobnie jak Chorzów. Będziemy rezygnować z czego się da, to nie ulega wątpliwości – mówi wiceprezydent Rudy Śląskiej, Krzysztof Mejer.

Prezydenci podkreślają, że na razie jest za wcześnie, żeby oszacować jakie straty z powodu epidemii poniosą miasta. Wszyscy są jednak zgodni, że to będzie najtrudniejszy od wielu lat rok dla budżetów miast.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ile potrwa epidemia koronawirusa w Polsce? Prognozy spółki ExMetrix

Koronawirus na Śląsku: Już 3 osoby wyzdrowiały. Mamy kolejnych ozdrowieńców

Było kilka osób, są tysiące! Śląska grupa na facebooku zbiera pomoc dla śląskich szpitali!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close