RegionWiadomość dnia

Targowisko zamknięte? Miasta odwołują zakaz, handlowcy otwierają kramy! [WIDEO]

Zamieszkanie wokół targowisk miejskich. We wtorek po południu władze Rudy Śląskiej czy Katowic poinformowały o zamknięciu wszystkich targowisk w mieście. Wczoraj decyzję odwołały.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Śląsk i Zagłębie w obliczu epidemii!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-Sprawcą całego zamieszkania jest Sanepid, który wydał nam polecenie natychmiastowego zamknięcia targowisk, po czym następnego dnia okazało się, że nie ma żadnych podstaw prawnych do zamknięcia tych miejsc w związku z tym musieliśmy wycofać się z wcześniejszej decyzji i ponownie pozwoliliśmy tym sprzedawcom, którzy handlują produktami spożywczymi na handel na targowiskach – mówi Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Jeszcze ciekawiej sytuacja wygląda w innych miastach. W Siemianowicach Śląskich miejskie targowisko jest nieczynne od 17 marca. Powód? Obawa przed koronawirusem, chociaż wszystko wskazuje na to, że ta okaże się słabsza niż rachunek ekonomiczny.

-Dmucham na zimne i widząc co się w kraju dzieje, co się w Europie dzieje i co się na świecie dzieje postanowiłem zamknąć to targowisko ze względu na choroby, które mogą ludzie roznosić. Ale od iluś tam dni kupcy, handlarze monitowali żeby chociaż otworzyć spożywkę – mówi Andrzej Grela, dzierżawca targowiska miejskiego w Siemianowicach Śląskich.

 

Punkty z żywnością otwarte zostaną najprawdopodobniej jutro. Co ciekawe w mieście funkcjonuje także drugie targowisko, prywatne. To w Michałkowicach działa nieprzerwanie, chociaż otwarte są wyłącznie stoiska z żywnością. Na każdym kroku przypomina się jednak klientom o zasadach bezpieczeństwa – ale to kupujących nie odstrasza.

-W związku z koronawirusem to ludzie niektórzy szaleją. Trzeba po prostu być ostrożnym. Nie szaleć, nie spotykać się, nie gromadzić się. Czego się mam bać. -Na targowisku da się przestrzegać takich zasad? -Da się. No widzi Pani, jedna osoba stoi to nie podchodzę. Odejdzie to podejdę – mówi Michał Plaszczyk, klient targowiska w Michałkowicach.

 

Zachowanie ciągłości pracy targowisk jest priorytetem w Katowicach. Tutejszy Zakład Targowisk Miejskich zwraca uwagę na to, że targowisko może mieć jeszcze jedną rolę.

-Trzeba podzielić te targowiska, którymi zarządzamy a jest ich sześć – na pięć które mają charakter lokalny i targowisko na Pukowca, które ma szerszy wymiar, bo tam zaopatrują się nie tylko inne targowiska lokalne ale tam się zaopatrują również małe sklepy osiedlowe, które są w szczególnie trudnej sytuacji i pod względem finansowym one mają bardzo duże kłopoty, ale również pod względem konkurencji, z którą muszą walczyć i nie mają wsparcia i dlatego jest to bardzo ważny również element społeczny – mówi Paweł Podsiadło, dyrektor Zakładu Targowisk Miejskich w Katowicach.

Targowisko zamknięte? Miasta odwołują zakaz, handlowcy otwierają kramy!
Targowisko zamknięte? Miasta odwołują zakaz, handlowcy otwierają kramy!

To jak ważne jest wspieranie lokalnych sprzedawców podkreślają władze Piekar Śląskich. W specjalnie nagranym w tym celu filmiku prezydent Sława Umińska-Duraj apeluje.

-Unikajmy robienia zakupów w wielkopowierzchniowych sklepach. Wybierajmy te nasze – małe, lokalne, piekarskie. Łatwiej w nich o zachowanie zasad bezpieczeństwa i co najważniejsze wspieramy w ten sposób rodzimy biznes i piekarskie rodziny. Masowe szycie maseczek czy zbieranie artykułów higienicznych dla szpitali pokazuje, że w czasach epidemii potrafimy się zjednoczyć. Kto wie, może także przy wyborze miejsca zakupu zadziała idea solidarności – i zamiast supermarketów wybierzemy właśnie targ – przekonuje Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich.

Czy na targu czy w supermarkecie trzeba przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych. Nie stać zbyt blisko innych i myć ręce od razu po powrocie do domu.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ile potrwa epidemia koronawirusa w Polsce? Prognozy spółki ExMetrix

Koronawirus na Śląsku: Już 3 osoby wyzdrowiały. Mamy kolejnych ozdrowieńców

Było kilka osób, są tysiące! Śląska grupa na facebooku zbiera pomoc dla śląskich szpitali!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close