RegionWiadomość dniaZdrowie

Śląskie starzeje się w zastraszającym tempie! Region jest gotowy na skutki tego procesu?

Starzejące się społeczeństwo to jedno z wyzwań ochrony zdrowia w regionie. Dziś w Muzeum Śląskim w Katowicach o celach i kierunkach polityki zdrowotnej województwa śląskiego debatowali przedstawiciele instytucji branżowych i naukowych.

 

 

TOP 5 SILESIA FLESZ: Prohibicja w Katowicach i czy to UFO rozwaliło Rudę Śląską?
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-To jest w tej chwili priorytet – połączenie opieki zdrowotnej z polityką społeczną- stworzenie takiej formy pomocy, żeby ludzie starsi stali się bezpieczni i zaopiekowani. Oprócz tego zależy nam, żeby starzejące się społeczeństwo było jak najdłużej sprawne – bo to przecież mniejsze koszty i lepsze życie – mówi Barbara Daniel, Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

A o sprawność należy dbać od najmłodszych lat. Tu ważny jest styl życia, reszta to uwarunkowania środowiskowe i geny.

-Edukacja, profilaktyka, ale przede wszystkim dbajmy o zdrowie. Ćwiczenia intelektualne, mentalne i fizyczne. Ta sprawność to fitness, pływanie, ale też i długi spacermówi prof. Aleksander Sieroń, konsultant krajowy w angiologii.

To niektóre wnioski jakie płyną z dzisiejszej debaty. W przyszłym roku na ich podstawie ma powstać dokument, który wyznaczy priorytety, cele i kierunki polityki zdrowotnej województwa śląskiego.

-Gotowy dokument poddany zostanie konsultacjom społecznym, a zarząd województwa śląskiego będzie mógł ostatecznie go przyjąć w trzecim kwartale przyszłego rokumówi Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego.

 

DZIURY WSTYDU! W Rudzie Śląskiej można stracić zawieszenie! Serwis SILESIA FLESZ od poniedziałku do piątku o 16.00, 17.45, 20.00 i o 23.00 w TVS!

Z danych GUS wynika, że w Polsce rośnie grupa osób w wieku 65 lat i więcej – w 2018 r. zwiększyła się o 212 tys. osób i wynosi już ponad 6,5 mln.

autor: Monika Herman
Obraz  Luis andres Espinoza z  Pixabay

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zima stulecia w Polsce? Kiedy nadejdzie zima? [DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY, ZIMA 2019]

Mamy to! Wiktoria Gabor zwyciężyła Eurowizję Junior 2019!

Policjanci spalili narkotyki. Z dymem poszło 77 kilogramów marihuany, amfetaminy i dopalaczy

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close