KrajRegionŚwiatWiadomość dnia

Ślązacy 30 czerwca wjadą już do Czech bez przeszkód. Mimo, że Śląsk wciąż liderem zakażeń w Polsce [WIDEO]

Czesi wpuszczają Ślązaków do swojego kraju. Po głośnym zamknięciu granic dla mieszkańców województwa teraz wszystko ma wrócić do normy. Czeska strona traktowała przez ostatnie tygodnie Polaków mieszkających na Śląsku jako zagrożenie z powodu trwającej epidemii.

 

 

Zrobiliśmy program bez ani jednego polityka!!! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

-Jak sobie popatrzymy na to obiektywnie to ten wskaźnik zachorowalności jest taki sam jak w kraju morawsko-śląskim. Tu naprawdę nie było żadnych merytorycznych przesłanek, żeby ten stan utrzymywać. Co więcej, regulacja tego zakazu przekroczenia granicy była trochę absurdalna. Jesteśmy w Unii Europejskiej, straszono gigantyczną karą a to nie buduje dobrych relacji. Z drugiej strony, jak się potem okazało, to czeska strona miała problem z egzekucją swoich własnych zaleceń. Żądano aktów notarialnych, gdzie ktoś zamieszkuje. To było już po prostu bardzo irracjonalne – mówi Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego.

Zgodnie z zapowiedziami już dzisiaj kontroli miało nie być, ale okazało się, że na granicach nadal była straż graniczna. Ma się to zmienić we wtorek. Cała Polska na czeskiej mapie obrazującej zakażenia koronawirusem w końcu jest oznaczona na zielono.

Ślązacy 30 czerwca wjadą już do Czech bez przeszkód. Mimo, że Śląsk wciąż liderem zakażeń w Polsce [WIDEO]
Ślązacy 30 czerwca wjadą już do Czech bez przeszkód. Mimo, że Śląsk wciąż liderem zakażeń w Polsce [WIDEO]
-W praktyce oznacza to, że od północy będzie można swobodnie przekraczać granice w Cieszynie. To samo tyczy się również pracowników transgranicznych. Natomiast dla nich i to jest informacja, która jest dla nas niezrozumiała, nadal jest trzymany obowiązek przedstawiania testu na koronawiursa. Różnica polega teraz tylko na tym, że ponieważ kontrola graniczna po czeskiej stronie znika, to pracownicy będą musieli przedstawiać takie testy swoim pracodawcom – mówi Katarzyna Koczwara, Urząd Miejski w Cieszynie.

Kontroli na przejściu w Cieszynie i innych przejściach w woj. śląskim nie będzie. Zgodnie z zapowiedziami, granice z Republiką Czeską mają wrócić do normy od północy, we wtorek 30 czerwca.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Kiedy dzieci wrócą do szkół? Jest decyzja

Badania potwierdzają: niedożywienie osłabia organizm w walce z chorobami przewlekłymi

Katowice: Wracają food trucki. Kuchnie świata na katowickim rynku od 3 do 5 lipca

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close