REKLAMA
Kategorie

Ślązacy stworzyli aplikację na…białaczkę. To nowy rozdział w polskiej medycynie

Im więcej danych na temat choroby, tym większa skuteczność leczenia. Problem w tym, że zbieranie informacji nie jest mocną stroną ośrodków zdrowia. Medycy o pomoc poprosili informatyków. I stało się! Powstała śląska aplikacja dotycząca białaczki u dzieci. – To nowy rozdział w polskiej medycynie – podkreślają z dumą pomysłodawcy projektu.

 

Oglądaliście „Dr House’a”? Pewnie pamiętacie białą tablicę, na której ekscentryczny diagnosta zapisywał dane dotyczące konkretnego przypadku. Symptomy, nowe objawy… Zadumany House nieraz zastygał przed ową tablicą. Pewne dane wykreślał, inne dopisywał. Na podstawie danych stawiał trafne diagnozy. No właśnie – dane, to coś, czego potrzebują nie tylko matematycy czy fizycy. – Odpowiednio zbierane i gromadzone informacje potrzebne są lekarzom. Pozwalają szybciej diagnozować i skuteczniej leczyć – mówi prof. Tomasz Szczepański z Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik projektu pod nazwą PersonALL.

200 nowych pacjentów rocznie
Projekt, do którego dołączyło dwanaście innych polskich uczelni i instytutów medycznych, dotyczy ostrej białaczki limfoblastycznej – najczęstszego nowotworu złośliwego u dzieci. Każdego roku za jego przyczyną przybywa około dwustu małych pacjentów. – Wiemy, że za białaczką z jednej strony stoją predyspozycje genetyczne, z drugiej – mutacje w komórkach białaczkowych. To dzięki między innymi tej wiedzy wyleczalność jest na coraz wyższym poziomie. Może być jednak lepsza i temu właśnie służyć ma nasz projekt – podkreśla prof. Szczepański.

Uniwersytet poszukuje wsparcia specjalistów od Big Data
Naukowcy wyszli z założenia, że konieczny będzie nowy system informatyczny – oparty na Big Data – który pomoże odpowiednio zbierać i analizować informacje dotyczące białaczki u dzieci. Powód był prosty. Zbieranie danych nie jest mocną stroną polskich ośrodków zdrowia. Choć „kartoteki” pacjentów są już skomputeryzowane, to w wielu przypadkach informacje trafiają tu z opóźnieniem lub są niepełne. Trudno zatem szybko i skutecznie dopasować małemu pacjentowi najlepszą metodę leczenia. – W ramach grantu, jaki dostaliśmy na nasz projekt, szukaliśmy specjalistów od informatyki, którzy pomogą nam stworzyć nowy system do gromadzenia danych o białaczce limfoblastycznej. Nie spodziewaliśmy się, że znajdziemy ich tak blisko – w Katowicach – podkreśla prof. Szczepański.

Dane, które ratują ludzkie życie
Śląska firma 3Soft, bo o niej właśnie mowa, to specjaliści z zakresu Big Data. Ich rozwiązania informatyczne optymalizują wiele dziedzin naszego życia. Od zakupów po wizytę w banku. – Zdajemy sobie sprawę, że gromadzenie i przetwarzanie dużej ilości danych nie zawsze kojarzone jest pozytywnie, że może być wykorzystywane w różnych celach. My wiemy, jak wykorzystywać je dobrze. Teraz udowadniamy, że Big Data może ratować ludzkie życie – podkreśla Michał Koziara, prezes katowickiego 3Soft.

Aplikacja w fazie wdrożenia. „To medyczny przełom”
Eksperci spółki 3Soft tworząc aplikację w ramach projektu, na wiele miesięcy musieli „wejść” w środowisko medyczne. – To był intensywny, ale bardzo ciekawy rok spotkań z lekarzami, jeżdżenia do ośrodków medycznych, poznawania problemów do rozwiązania – wylicza Michał Krzesiak, koordynujący pracę zespołu w 3Soft. Dodaje z uśmiechem: – Co ciekawe, nową procedurę leczenia – dokument na 164 strony w języku angielskim – znaliśmy wcześniej niż sami lekarze. W ten sposób, w ramach projektu PersonALL (personalizacja leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci w Polsce), powstała… aplikacja na białaczkę. – Jesteśmy w fazie testów i szkoleń. Naukowcy z zabrzańskiego Wydziału Lekarskiego SUM wdrażają się w naszą aplikację – mówi z dumą Michał Krzesiak.

Niebawem ze śląskiej aplikacji będą mogły korzystać praktycznie wszystkie ośrodki leczenia białaczki u dzieci. – Da nam to możliwość nie tylko skuteczniejszych badań nad przyczynami choroby, ale także szybszego diagnozowania, a co za tym idzie leczenia dzieci. To nowy rozdział w tej dziedzinie medycyny – podkreślają autorzy projektu.

Projekt PersonALL otrzymał dofinansowanie wysokości 13,5 mln zł w programie Strategmed III Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

(źr: inf.prasowa/ 3Soft S.A.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button