KategoriaRegion

Sosnowiec: miliony złotych na Park Tysiąclecia w Milowicach

Dobre wiadomości dla mieszkańców Sosnowca. Park Tysiąclecia w Milowicach przejdzie metamorfozę, miasto już wkrótce ma wyłonić zwycięzcę przetargu na rewitalizację parku.

 

Strajk nauczycieli: MATURA w tym roku ZAGROŻONA? TOP 5 Silesia Flesz

– Projekt rewitalizacji parku przewiduje nasadzenia rodzimych gatunków roślin i usunięcie inwazyjnych oraz stopniową wymianę drzewostanu. W sumie nasadzimy ponad 11 tysięcy drzew w tym dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, buk zwyczajny, grab pospolity, jesion wyniosły, klon jawor, modrzew europejski. Zrewitalizowany zostanie również staw, tzw. Rów Kalny – wylicza Grażyna Kowalska z Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

W przetargu złożono dwie oferty firm SORTED z Piaseczna oraz konsorcjum firm na czele z przedsiębiorstwem GAMA z Jaworzna. Pierwsza oferta opiewa na 6 886 980 zł a druga na 4 201 200 zł – Jesteśmy zadowoleni z przedstawionych wycen. Teraz czas na ocenę ofert pod względem formalnym – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Wybrany wykonawca będzie miał na realizację inwestycji 24 miesiące, przy czym termin na wykonanie dokumentacji projektowej i uzyskanie pozwolenia na budowę wynosi 10 miesięcy liczony od dnia podpisania umowy.

W parku powstaną dwie ścieżki edukacyjne. Dłuższa, prawie 1,5 km będzie przeznaczona dla młodzieży i dorosłych. Wzdłuż niej znajdą się informacje opisujące przyrodę znajdującą się w parku. Krótsza, 500-metrowa droga, mająca służyć dzieciom będzie nosić nazwę „Ścieżka Leśnych Przeżyć”. Wzdłuż niej powstaną budki dla ptaków, drewniane grzybki oraz tropy zwierząt. – Zadbaliśmy również o oświetlenie, małą architekturę i osoby niepełnosprawne. Z myślą o nich przebudujemy schody prowadzące do parku od strony ulicy Baczyńskiego. Ostatnim akcentem będzie odtworzenie różnych siedlisk – tłumaczy Grażyna Kowalska.

Rewitalizacja Parku Tysiąclecia jest elementem projektu przebudowy Egzotarium na Centrum Edukacji Ekologicznej.

Źródło i foto: Sosnowiec.pl

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close