AlarmRegionZdrowie

Społeczne kolejki w aptekach na Śląsku! Brakuje szczepionek na grypę!

Brakuje szczepionek na grypę. W aptekach trzeba było stworzyć listę oczekujących…

 

 

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

-Ilości, które mamy pokrywają 1% zapotrzebowania zgłoszonego na dzień dzisiejszy przez pacjentów. Ilości są niewystarczające, nie pokrywają nawet zapotrzebowania naszego personelu, który chciałby się uchronić. Zdenerwowanie pacjentów rośnie ponieważ szczepionek nie ma – mówi Katarzyna Zastawna-Bułka, farmaceuta.

W tym roku zainteresowanie szczepieniami na grypę jest większe niż zazwyczaj w związku z pandemią koronawirusa. To dobrze, bo poziom wyszczepialności w Polsce jest bardzo niski – według statystyk szczepi się około półtora miliona osób rocznie. W Śląskiej Izbie Aptekarskiej przypominają, że okres przygotowawczy związany z produkcją szczepionek trwa.

-Apteki otrzymują te szczepionki, oczywiście nie w takich ilościach jakbyśmy sobie życzyli – to trzeba powiedzieć jasno, że pacjenci szukają tych szczepionek, ale to się dzieje co roku. Natomiast czy rzeczywiście ilość szczepionek będzie ilością brakującą, będziemy wiedzieć za 1,5 miesiąca kiedy cała pula produktów dotrze do naszego kraju i zostanie rozdystrybuowana. Co więcej, jako aptekarz mogę powiedzieć, że co roku niestety utylizuję pewną ilość szczepionek bo pacjenci pytają, ale potem po prostu się nie szczepią – podkreśla dr n. farm. Mikołaj Konstanty, prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej.

A to, że warto się szczepić jak mantrę podkreślają lekarze.

-Zawsze było warto, jest warto i myślę, że zawsze będzie warto się szczepić. Musimy pamiętać – grypa to choroba wirusowa niebanalna, to jest choroba która może zabić tak samo jak COVID 19 – szczególnie ludzi z grup ryzyka, czyli w podeszłym wieku, chorych na inne, poważne schorzenia czy na wiele różnych schorzeń, tych którzy mają obniżoną odporność – mówi dr n. med. Tadeusz Urban, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

Szczepienia szczególnie zalecane są seniorom, kobietom w ciąży i osobom przewlekle chorującym.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Jak długo jeszcze będą teleporady? Pacjenci mają już dość i chcą otwarcia przychodni!

Bilet w Kolejach Śląskich kupimy wreszcie płacąc kartą! [WIDEO]

Strategia walki z pandemią na jesień: wydano ponad 540 decyzji dla szpitali

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close