KrajRegion

Świętochłowice: W mieście powstanie nowy przystanek kolejowy?

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zgłosiła 15 projektów do rządowego programu „Kolej Plus”. Jeden z nich dotyczy budowy nowego przystanku kolejowego Świętochłowice Mijanka.

 

Wśród projektów zgłoszonych do programu „Kolej Plus” jest sześć liniowych, które mają usprawnić połączenia na trasie kilku miast z Katowicami oraz dziewięć projektów punktowych, które maja poprawić funkcjonowanie kolei w jednym mieście – wśród nich przystanek Świętochłowice Mijanka.

 

Sprawdźcie także HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

Przystanek kolejowy Świętochłowice Mijanka

Liniowe projekty zakładają m.in. stworzenie nowego połączenia z Bytomia do Rudy Śląskiej, a także alternatywne połączenie Gliwic z Katowicami przez Rudę Śląską Kochłowice i Chorzów Hajduki czy alternatywne połączenie Tychy – Katowice. Projekty punktowe dotyczą głównie budowy nowych przystanków kolejowych. Taki przystanek planowany jest m.in. w Świętochłowicach – Świętochłowice Mijanka.

– Każdy ze zgłoszonych projektów szczegółowo przeanalizowano i omówiono z gminami, miastami GZM, a także z PKP PLK. Wybraliśmy inwestycje, które wpisują się w projekt Kolei Metropolitalnej i mają realne szanse na dofinansowanie – tłumaczy Lucjan Dec, dyrektor Departamentu Komunikacji i Transportu Urzędu Metropolitalnego.

Zaplanowano także nowe przystanki kolejowe w Zabrzu, Gliwicach czy Bytomiu.

W grudniu poznamy wnioski wybrane do II etapu programu „Kolej Plus”

Wnioski złożone do programu „Kolej Plus” zostaną ocenione przez PKP PLK i w grudniu poznamy te wybrane do II etapu. Później wnioskodawcy będą mieli rok na przygotowanie niezbędnych dokumentów, a projekty oceni się ponownie.

Realizacja wybranych inwestycji potrwa do 2028 r. Łączny koszt wszystkich zgłoszonych projektów zgłoszonych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię to ok. 1,7 mld zł, a szacowany wkład własny, który sfinansuje GZM to ponad 200 mln zł.

Będzie nowy przystanek kolejowy w Świętochłowicach?

 

źr.: swiony.pl

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Brak porozumienia związków górniczych i rządu. W poniedziałek decyzja w sprawie dalszych działań

Śmiertelny wypadek w Rachowicach! Drzewo zgniotło BMW

Koniec budowy tunelu na DK 94 w Sosnowcu coraz bliżej! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close