AlarmRegionWiadomość dnia

Szokujące odkrycie pod Pszczyną! Skąd tyle śmieci w Studzienicach? Sprawę bada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska

Na Twitterze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pojawiła się informacja o odkryciu kolejnego nielegalnego składowiska śmieci w województwie śląskim. Tym razem chodzi o miejscowość Studzienice, nieopodal Pszczyny, gdzie śmieci miały być przechowywane i przetwarzane bez odpowiednich zezwoleń. Jednak jak wynika z naszych ustaleń, sprawa może mieć drugie dno.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Odkrycia dokonali pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Bielska Białej podczas kontroli prowadzonej w jednej z sąsiednich firm. Czynności w sprawie trwają.

– Są to odpady z tworzyw sztucznych z urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Obecnie w firmie prowadzona jest kontrola interwencyjna. Nie odkryliśmy do tej pory na tym terenie odpadów niebezpiecznych mówi Małgorzata Zielonka, WIOŚ w Katowicach.

Czyli takich, które według ustawy mogłyby zagrażać życiu i zdrowiu. Jak zaznaczają mieszkańcy śmieci, o których mowa nie znajdują się tutaj od wczoraj, a władze powiatu pszczyńskiego były o sprawie informowane dużo wcześniej. Dodatkowo zmieniła się firma, która działkę wynajmuje.

– Ja tu mieszkam 12 lat i od 12 lat tam są takie śmieci, także jeżeli zmienił się właściciel, to ja tego nie kontroluję i nie wiem tego czy się zmienił właściciel, ale jeśli się zmienił to ta osoba ma pecha – mówi nam Adam Wiśniewski, mieszkaniec Studzienic.

Odkrycia dokonali pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Bielska Białej podczas kontroli prowadzonej w jednej z sąsiednich firm. Czynności w sprawie trwają
Odkrycia dokonali pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Bielska Białej podczas kontroli prowadzonej w jednej z sąsiednich firm. Czynności w sprawie trwają

I to sporego, bo jak tłumaczył nam poza kamerą właściciel firmy, który prowadzi teraz działalność na tym terenie, góry śmieci widoczne już z drogi nie należą do niego, lecz właśnie do właściciela firmy, który prowadził tutaj działalność w przeszłości.

– Tu jest sprawa gminy, gdzie odpady są porzucone już jakiś czas, nic się z nimi nie dzieje, natomiast mojemu klientowi w tej chwili, przypina się łatkę kryminalisty, pojawiają się publikacje w internecie, które mówią o karze 5 lat pozbawienia wolności, gdzie nie toczy się jeszcze postępowanie prokuratorskie i takie na pewno toczyć się nie będzie mówi Marta Buzińska, pełnomocnik firmy.

 

O ile sprawa śmieci ze Studzienic nie jest do końca jasna, a według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, same czynności mogą potrwać jeszcze kilka tygodni, tak odkrycie jakiego dokonali strażnicy Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Żywieckiego przyprawia dosłownie o dreszcze.

Przy ujściu rzeki Soły do Jeziora Żywieckiego ujawniono tysiące plastikowych odpadów, które jak mówią strażnicy zalegają na terenie wielkości boiska piłkarskiego.

– Czegoś takiego jeszcze nigdy nie widzieliśmy. To jest po prostu porażające co my robimy z naszym środowiskiem, naturalnym wodnym. To wszystko po prostu spłynęło z okolicznych wiosek, miejscowości i wszystko nagromadziło się tam przy jeziorze żywieckim – mówi Łukasz Konieczny, SSR Powiatu Żywieckiego.

Przy ujściu rzeki Soły do Jeziora Żywieckiego ujawniono tysiące plastikowych odpadów, które jak mówią strażnicy zalegają na terenie wielkości boiska piłkarskiego
Przy ujściu rzeki Soły do Jeziora Żywieckiego ujawniono tysiące plastikowych odpadów, które jak mówią strażnicy zalegają na terenie wielkości boiska piłkarskiego

Dobra informacja to ta, że plastikowe odpady, które znajdują się przy ujściu rzeki Soły do Jeziora Żywieckiego już niedługo zostaną usunięte i to właśnie przez strażników Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Żywieckiego. Jednak jak zaznaczają sami strażnicy, zadanie to nie będzie należało do najłatwiejszych, bo śmieci zalegają na trudno dostępnym terenie.

 

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Od 15 maja bez maseczek na zewnątrz, szybciej wraca kultura! Rząd przyspiesza luzowanie obostrzeń!

Gliwice: W wypadku na DK 88 zginął światowej sławy onkolog, prof. Leszek Miszczyk [WIDEO]

Ogródek piwny za grosik? Miasto ruszają z nową falą pomocy dla restauratorów

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close