Szpitale w woj.śląskim już nie jednoimienne. 450 łóżek zostaje specjalnie na COVID
Szpitale w województwie przestają być jednoimienne. Tak jest między innymi w przypadku Szpitala Rejonowego w Raciborzu, który rozpoczął zapisy pacjentów na zabiegi planowe. Wcześniej, bo w czerwcu, ruszyły tu poradnie specjalistyczne.
Śląskie kopalnie do likwidacji! To już postanowione! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!
– Bardzo dobrze. Tu żona przyjeżdża, jest szybko obsługiwana. Kolejka jest do chirurga, okulisty, ale bardzo pięknie idzie – mówi Karol Górczyński, mąż pacjentki szpitala.
Iść ma jeszcze szybciej, bo dziś w szpitalu ruszyło testowanie pacjentów na koronawirusa. Gdy ci uzyskają wyniki negatywne będą mogli trafić na oddziały zabiegowe. Jednocześnie szpital jest gotowy na przyjmowanie pacjentów z COVID i dysponuje dla nich 175oma łóżkami. Ci, którzy nie mają koronawirusa nie powinni się obawiać zakażenia, bo tacy pacjenci będą leczeni w odrębnych pomieszczeniach.
– Personel jest podzielony, na razie robiliśmy to według zgłoszeń. Jeżeli ktoś chciał pracować tam, czy tutaj. Natomiast będzie to personel odrębnie dedykowany do pacjentów zakażonych i niezakażonych. Nie wiem czy będzie rotował czy nie, to zależy jakie będą ustalenia z zespołami – mówi Ryszard Rudnik, Szpital Rejonowy im. dr. J. Rostka w Raciborzu.
Szpitalem jednoimiennym przestaje być także Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez w Tychach. O ile będzie przyjmował pacjentów planowych, jak i COVID’owych, to w przypadku tych drugich będą to pacjenci, którzy wymagają np. operacji.
– W tej chwili ruszył zakład rehabilitacji w naszym szpitalu. Pierwsi pacjenci, jacy będą przyjęci to są pacjenci, którzy przed 16 marca mieli już wyznaczone terminy lub byli w trakcie leczenia. W październiku, od połowy, drugiej połowy października wraca funkcjonowanie zakładu diagnostyki obrazowej, doskonale wyposażonego, niedawno otwieranego. Także dysponujemy bardzo dużym potencjałem – mówi Krystian Dudek, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez Sp. z o. o.
Także w październiku mają ruszyć operacje, między innymi na oddziale chirurgii, chirurgii ogólnej, laryngologii czy okulistyki. Jednocześnie w szpitalu trwa remont skrzydła mieszczącego oddział neonatologiczny i odcinek położniczy, który zakończy się w listopadzie.
– Obecnie mamy zabezpieczone ponad 450 łóżek COVID’owych. Ponad 60 to łóżka respiratorowe. Na wczoraj 14 z tych łóżek były zajęte. Mamy też jeszcze miejsca wolne jeśli chodzi o łóżka COVID’owe, blisko 190 miejsc jest jeszcze wolnych – mówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.
Na razie miejsc wolnych jest sporo, pytanie tylko, czy w związku z kolejnymi rekordami zakażeń koronawirusem wkrótce nie będzie ich potrzebnych więcej.
autor: Paweł Jędrusik
W tym roku księża nie odwiedzą wiernych podczas kolędy. Wyjątkiem specjalne zaproszenia
Koronawirus w liczbach: ZUS wypłacił blisko 1,3 mln zasiłków opiekuńczych na kwotę 912 mln złotych
Dyrektor Muzeum Auschwitz chce iść do więzienia za 13-letniego chłopca