KrajRegion

Takie wyniki w wyborach to pogrom! PiS rozbija konkurencję w sondażach! [WIDEO]

42,6 proc głosów i 252 mandaty uzyskałoby Prawo i Sprawiedliwość, gdyby wybory odbyły się 20 lub 21 marca 2019 – to najnowszy sondaż politycznych preferencji.

 

 

Strajk nauczycieli może sparaliżować szkoły w woj.śląskim!

Tak ogromna przewaga PiS nad resztą politycznej konkurencji wynika z sondażu pracowni Estymator dla portalu dorzeczy.pl. To wzrost w porównaniu zarówno z sondażem sprzed miesiąca, jak i z ostatnimi wyborami. Zyskała również Platforma Obywatelska (26,7 proc. głosów i 154 mandaty).

 

Najnowszy sondaż. PiS miażdży konkurencję w wyborach do PE

 

Wynik partii Jarosława Kaczyńskiego oznacza, że w stosunku do poprzedniego miesiąca zyskała ona 1,5 punktu proc., zaś w stosunku do ostatnich wyborów aż 5 punktów proc. i 17 mandatów w Sejmie, w którym i w obecnej kadencji ma samodzielną większość.

Poparcie dla największej partii opozycyjnej (26,7 proc.) oznacza wzrost o 0,5 punktu proc. w ciągu miesiąca i o 2,6 punktu proc. od wyborów w 2015 r., w których ugrupowanie Grzegorza Schetyny uzyskało 138 miejsc w Sejmie, o 16 mniej, niż wynika to z najnowszego sondażu Estymatora.

Trzecie miejsce zajęła Wiosna, która osiągnęła wynik 6,4 proc. i 19 mandatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca partia Roberta Biedronia straciła jednak aż 2,8 punktu procentowego.

Na miejsca w Sejmie może jeszcze liczyć ruch Kukiz’15, który uzyskał 6,3 proc. i 18 mandatów. Oznacza to spadek o 1,3 punktu proc. od lutego i o 2,6 punktu proc w stosunku do poprzednich wyborów, w których ruch Pawła Kukiza otrzymał aż 42 miejsca w izbie niższej parlamentu.

Na PSL głosowałoby 5,3 proc. ankietowanych (o 0,3 punktu proc. mniej niż w lutym, ale o 0,2 więcej niż w 2015 r.), co przekłada się na 16 mandatów: tyle samo, ile w ostatnich wyborach.

 

Przeliczenia odsetka głosów na liczbę mandatów dokonał politolog Marcin Palade

Poniżej progu wyborczego uplasował się Sojusz Lewicy Demokratycznej (4,8 proc., 2,8 punktu proc. mniej niż w 2015 r.) zaś poniżej progu finansowania z budżetu Nowoczesna (2,1 proc., w 2015 r. uzyskała 7,6 proc. i 28 mandatów), KORWiN (1,7 proc.), Ruch Narodowy (1,3 proc.), Razem (1,3 proc.) i Teraz! (0,4 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 20-21 marca 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1005 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię.

 

źródło: TVP Info/dorzeczy.pl
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close