RegionŚwiatWiadomość dnia

Uniwersytet Śląski da 40 indeksów studentom z Białorusi. To gest solidarności [WIDEO]

Uniwersytet Śląski wykonuje gest solidarności wobec studentów z Białorusi. Władze największej śląskiej uczelni chcą zapewnić dodatkowe 40 miejsc dla obywateli tego kraju, którzy mają zamiar rozpocząć naukę w Polsce. Jest to związane z trudną sytuacją polityczną i licznymi protestami przeciwko wynikowi wyborów prezydenckich na Białorusi.

 

 

Legalne zioło w Tychach i Straż Miejska w centrach handlowych!
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

Wczoraj na ulice Mińska wyszli studenci, rodziny do Polski przekazują szczątkowe informacje.

-Ciężko, ciężko jest w każdym mieście bo ciągle strajkują, czasami niektórzy boją się po prostu wychodzić na ulice, no tak to wygląda – mówi Tsimur Asokin, Białorusin i student UŚ w Katowicach.

Na Uniwersytecie Śląskim, jak na każdej innej polskiej uczelni obowiązują odpowiednie przepisy rekrutacyjne. Oprócz 40 dodatkowych miejsc na uczelni, pracownicy UŚ zakładają wydłużenie terminu rekrutacji dla Białorusinów, mając na uwadze położenie w jakim się znaleźli oraz np. fakt trudności zdobycia odpowiednich dokumentów.

 

-Potrzebują też czasu na decyzję. Pewnie nie jest ona taka trudna jak byłaby w sytuacji gdybyśmy studia prowadzili na pewno stacjonarnie, bo wtedy trzeba by się zdecydować czy wyjechać z kraju w trudnym momencie. Nie wiadomo czy lepiej zostać i nadal być na mińskiej ulicy, czy wyjechać do Polski. Nie wiemy co będzie za chwilę. Jest to po prostu oferta, która daje możliwość im decydowania o swoim przyszłym życiu – mówi Jolanta Tambor, pełnomocnik rektora ds. studentów zagranicznych.

Co ciekawe największym zainteresowaniem wśród kandydatów ze wschodu cieszą się kierunki polonistyczne. Poszerzanie wiedzy o języku polskim i kulturze naszego kraju, pozwala studentom na zdobywanie dobrej pracy na polskim rynku. Sytuacja polityczna na Białorusi władzom uczelni nie jest obojętna. I nie chodzi tu już o wsparcie protestów, które się tam odbywają, a o zwykły humanistyczny gest solidarności i empatii, skierowany wobec represjonowanych przez reżim Łukaszenki.

Uniwersytet Śląski da 40 indeksów studentom z Białorusi. To gest solidarności
Uniwersytet Śląski da 40 indeksów studentom z Białorusi. To gest solidarności

-To nie jest akcja wyłącznie obliczona można powiedzieć na reakcje, czy na jakieś doraźne wsparcie tym szczególnym wydarzeniem na Białorusi, To jest połączenie można powiedzieć pewnej powinności, którą odczuwamy w stosunku do naszych sąsiadów ale i też naszej naturalnej woli tego żeby przyjmować studentów z zagranicy – mówi Tomasz Pietrzykowski, prorektor UŚ w Katowicach.

To nie pierwszy raz gdy Uniwersytet Śląski chce przyjąć w sposób nadzwyczajny studentów z tego kraju. W 1999 r. na prośbę ministra edukacji, władze uczelni przyjęły 9 studentów, którzy zostali relegowani ze swojej macierzystej białoruskiej uczelni ze względu na aktywność opozycyjną. Jak mówią uczestnicy tamtych wydarzeń. Sytuacja na Białorusi nie zmieniła się od 21 lat. .

-Białoruś depcze w miejscu, co więcej nawet cofa się w pewnym sensie w rozwoju, mamy mniej swobód, mniej możliwości, dla obywateli, dla społeczeństwa niż to była nawet na początku lat 90. 26 lat rządów Łukaszenki to jest okres represji, łamania praw człowieka, zacofania, wstydumówi Siarhiej Pieliasa, redaktor Bielsat TV.

Protesty na Białorusi nie ustają, a na ulicach Mińska i innych miast jest coraz więcej ludzi. Małe gesty nie pomogą zmienić sytuacji, ale na pewno mogą pomóc tym, którzy będą musieli swoją najbliższa przyszłość związać z innym krajem.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Sosnowiec: Homofobiczny atak w autobusie! Wyzywał od pedałów!. Policja szuka sprawcy pobicia [WIDEO]

Hiszpania, Albania, Malta. Gdzie jeszcze nie można lecieć z Polski od 2 września?

Tyty, plan lekcji i maseczki na twarzy. Ruszył nowy rok szkolny [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close