Region

W Bielsku-Białej wisi dziwna flaga. Co oznacza?!

Mieszkańcy Bielska-Białej mogą zastanawiać się, co to za biała flaga jest wywieszona na Galerii Bielskiej BWA. Widać na niej dłoń, która pokazuje znak V i wyrysowaną odległość 2 m.

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

To dzieło Moniki Drożyńskiej, którym artystka nawołuje o solidarność społeczną w dobie pandemii. To praca nosząca tytuł Dwa to także protest przeciwko instrumentalnemu traktowaniu reżimu pandemicznego. Sama autorka tak tłumaczy jej symbolikę: Rysunek użyty w fladze przedstawia znany i często w historii Polski stosowany znak palców rozpostartych w geście Victorii, z zaznaczeniem odległości między nimi. Symbol oddaje frustrację i bezradność, w której znalazło się podczas pandemii wielu mieszkańców krajów na całym świecie. Z jednej strony czuliśmy potrzebę zaprotestowania, a z drugiej było ono praktycznie niemożliwe. Skoro rządzący instrumentalnie traktują reżim pandemiczny, to obywatele instrumentalnie traktują sugerowaną dwumetrową bezpieczną odległość.

Monika Drożyńska jest absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, artystką sztuk wizualnych i aktywistką społeczną. Przy pomocy haftu ręcznego na tkaninie bada nienormatywne techniki zapisu. Tkaninę Dwa/Pół, której fragmentem jest flaga, wyhaftowała w okresie lockdown-u.

Flagi Dwa były już prezentowane w Polsce, na gmachach galerii sztuki m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Białymstoku, w Domu Krakowskim w Norymberdze w Niemczech, a także w programie projektu Solidarni z dystansem!, organizowanego z okazji 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w Europejskim Centrum Solidarności Gdańsku. W październiku br. flagi będą pokazywane podczas festiwalu Loving Art Making Art w Tel Awiwie w Izraelu.

Źródło i foto: UM Bielsko-Biała

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

To nie jest zwykły deszcz! Wydano OSTRZEŻENIE METEO!

Śląskie szpitale przepełnione pacjentami z koronawirusem! Brakuje miejsc i lekarzy!

Dzbany w natarciu w Tychach! Nowiutka przystań na Paprocanach zdemolowana!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close