RegionWiadomość dnia

W Bytomiu syn zadzwonił, że potrzebna kasa na wyjście z paki. Teraz ani syna, ani kasy

Syn i córka raczej mocno wirtualni, pieniądze jak najbardziej prawdziwe. Jedno i drugie wyparowało jak kamfora. Wystarczyła chwila, dobra „bajera” i fałszywy członek rodziny celnie uderzył w Bytomiu. Tym razem wstawiając „kit” na wykupienie się zza krat.

 

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Przestępcy telefonowali do bytomian z informacją o wypadku spowodowanym przez rzekomą córkę lub syna. Oszuści dzwonili pod numery telefonów stacjonarnych. Za każdym razem informowano, że członek rodziny spowodował wypadek i aby „wykupić się” z odpowiedzialności karnej, pilnie potrzebuje pieniędzy. Niestety, jeden z bytomian uwierzył w zmyśloną historyjkę.

Bytomscy policjanci załamują ręce – mimo wielu apeli i akcji uświadamiających, fałszywi wnuczkowie i inni naciągacze wciąż potrafią dość łatwo znaleźć i naciągnąć swoje ofiary – czasem na bardzo duże kwoty.

-Po raz kolejny apelujemy do ludzi młodych: jeszcze dziś porozmawiajcie ze swoimi rodzicami, dziadkami, nawet sąsiadami. Przestępcy posługują się różnymi „legendami” i metodami, mającymi uwiarygodnić ich jako członków rodzin, czy funkcjonariuszy służb. Stosują techniki psychomanipulacji i – jak uczy doświadczenie, trafiają na osoby, które nie są w stanie racjonalnie rozumować w sytuacji stresu – mówią policjanci z Bytomia.

Mieszkaniec Bytomia uwierzył w usłyszaną w słuchawce historię i chcąc uchronić syna przed odpowiedzialnością karną za spowodowanie wypadku, przekazał posłańcowi swoje oszczędności.

Przypomnijmy: cały proceder inicjowany jest rozmową telefoniczną sprawcy pełniącego rolę tzw. telefonisty. Oszuści zazwyczaj posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach popularnych kilkadziesiąt lat temu. Następnie dzwonią pod wybrany numer. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, by oszukiwana osoba uwierzyła i sama w sobie wytworzyła przekonanie, że rozmawia z kimś zaufanym. Grają na silnych emocjach oraz pośpiechu, a następnie skłaniają do współpracy. Nie dajmy się oszukać!

 

Zdjęcie autorstwa Tima Miroshnichenko z Pexels
źródło: KMP Bytom
red: W. Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Rozrywka po lockdownie! Znowu można śmignąć rollercoasterem i pójść do kina!

Inwestycje, inwestycje i jeszcze raz inwestycje. Marszałek Chełstowski podsumowuje półmetek kadencji

Szpital tymczasowy w MCK w Katowicach idzie do likwidacji. Zostało już tylko 20 pacjentów

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close