RegionWiadomość dnia

W Gliwicach święta mieszają się z wyborami. Prezydencka kampania w pełni! [WIDEO]

W Gliwicach bardziej wyczuwalna jest atmosfera świąt niż zaciętej rywalizacji o fotel prezydenta miasta. Cześć mieszkańców nawet nie do końca zorientowana jest w tym kto startuje anie kiedy wybory się odbędą.

 

 

Maracana w Katowicach? Cena za stadion jak z kosmosu!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-No jest kilku. Widzę po tych bilbordach, nie? Że tam i młodzi są, dwóch chyba młodych razem koło siebie. Nazwisk nie pamiętam. Moszyński wiem że jest. Neumann wiem że jest. Kto tam jeszcze? Nie mam pojęcia. Bo bilbordach się orientujęmówi Mieczysław Szczesiak, mieszkaniec Gliwic.

-Wie pani kiedy są wybory? -Nie. Szczerze powiem, że nie wiem – mówi Mariola, mieszkanka Gliwic. -Czy będę brała? Nie mam kiedy, bo ciągle pracuję, ale ogólnie w sumie nie ma takiego żadnego kandydata, na którego warto głosować – mówi Sylwia Szeliga, mieszkanka Gliwic.

– Tak: pan Neumann, pan Moszyński, pan Gornig jeśli dobrze kojarzę i chyba był jeszcze jeden kandydat, ale nie jestem pewnawylicza Nina Augustyn-Auguścik, mieszkanka Gliwic.

 

Andrzej Gillner. Tylko tym czterem udało się zebrać wymaganą liczbę 3 tysięcy podpisów. W wyborach nie wystartuje kandydat Lewicy Marek Widuch. Niedoszły kandydat tłumaczy wpadkę z podpisami krótkim czasem na ich zebranie i… pogodą.

-Ja przez blisko 1,5 tygodnia stałem każdego dnia na ulicach miasta Gliwice zbierając podpisy. Natomiast musimy też spojrzeć, że z jednej strony mamy o 16:30 mamy ciemność, w związku z tym za bardzo podpisów zbierać już nie można, a z drugiej strony temperatura, która oscylowała w okolicach 0 stopni też nie zachęcała mieszkańców Gliwic do zatrzymywania się i składania swoich podpisów – mówi Marek Widuch, SLD Lewica.

 

Wybory odbędą się 5 stycznia. Osoby niepełnosprawne będą mogły głosować korespondencyjnie, ale muszą zgłosić takim zamiar komisarzowi wyborczemu do 23 grudnia. Mogą też zagłosować przez pełnomocnika. Podobnie jak osoby, które w dniu głosowania ukończą 75 lat.

-Dokumenty składa się w Urzędzie Miejskim. Jeżeli spełniają one warunki formalne, wówczas upoważniony pracownik urzędu miejskiego uda się do miejsca zamieszkania tej osoby. Odbierze od niej dodatkowe ustne oświadczenie o tym że wyraża zgodę na ustanowienie pełnomocnictwa. Wręczy pełnomocnikowi taką decyzję i na podstawie tej decyzji w dniu głosowania pełnomocnik obwodowej komisji wyborczej odda głos za tą osobę – mówi Janusz Górecki, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich UM Gliwice.

 

Prośbę o pełnomocnictwo można zgłaszać do 27 grudnia.

autor: Radosław Nosal

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

PILNE: Platforma Obywatelska wybrała kandydata na prezydenta! Schetyna: mówimy NIE władzy PiS!

Wylicytuj dzień z Ferdkiem Kiepskim. WOŚP ma już ponad 300 tys. zł

Prawie 600 tysięcy dla Kasi ze Szczyrku. Zbiórka zakończona

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close