RegionWiadomość dniaZdrowie

W Polsce ma powstać 8 tysięcy punktów szczepień na koronawirusa. Ile na Śląsku?

Szczepienia na koronawirusa coraz bliżej. Od dzisiaj podmioty lecznicze, które chcą wziąć udział w narodowym programie szczepień, mogą rejestrować się na ministerialnych stronach. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że chce, żeby w całym kraju powstało ok. 8 tys. punktów szczepień. Szczepienia będzie mógł przeprowadzić każdy lekarz, który ma prawo do wykonywania zawodu na terenie Polski.

 

 

ZOBACZ TAKŻE: Czeka nas masowe testowanie na koronawirusa?! TOP 5 Silesia Flesz

– Ja sobie nie wyobrażam, żeby każdy POZ, każdy powtarzam, bo są POZ’y duże, które mają wystarczającą liczbę zarówno lekarzy jak i pielęgniarek ewentualnie do szczepienia. Ale są też POZ’y małe, które tych lekarzy mają mniej i automatycznie mają mniej pielęgniarek. Nie wyobrażam sobie, żeby każdy z POZ’ów mógł nagle, na hurra, przebadać, albo mówiąc inaczej – zakwalifikować do szczepienia, taką dużą populację, która ma się zgłosić – mówi dr n. med. Ireneusz Szymczyk, konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Te podmioty, które będą chciały wykonywać szczepienia muszą spełnić przede wszystkim jeden warunek – móc wykonać ich 180 tygodniowo. Nie zawsze, żeby się zaszczepić, trzeba będzie pojechać do przychodni czy szpitala.

 

– Chcemy, żeby w każdej gminie funkcjonował co najmniej jeden mobilny punkt szczepienny. Po to, żeby osoby, które same nie mogą dotrzeć na szczepienie, mogły liczyć na to, że lekarz, zespół szczepienny, przyjedzie i wykona szczepionkę – mówi Michał Dworczyk, minister w kancelarii premiera.

Takie szczepienia będą możliwe między innymi dla pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Wiadomo już, że szczepionka na COVID-19 będzie wymagała podania dwóch dawek.

 

-Proszę nie liczyć, że ta szczepionka będzie dostępna dzisiaj albo jutro. Ona będzie dostępna prawdopodobnie w styczniu, na samym początku stycznia. Dlatego, że trwa jeszcze proces rejestracji i oceny wyników badań klinicznych, tzw. trzeciej fazy – mówi prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19.

Rząd zamówił 45 mln dawek szczepionki na koronawirusa. Szczepienie będzie darmowe i dobrowolne.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

45 mln szczepionek trafi do Polski. W lutym 2021 roku będziecie mogli zaszczepić się przeciwko Covid-19

Przychodnia pocovidowa powstaje w woj.śląskim! To pierwsza taka placówka w regionie

Związkowcy nie chcą niedzieli handlowej 6 grudnia. Wystosowali apel do prezydenta

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close