RegionWiadomość dnia

Wielki ptak w Bielsku-Białej. To nowy mural na bloku mieszkalnym

Hiperrealistyczny obraz niebieskiego egzotycznego ptaka – nowozelandzkiego kędziornika – zdobi ścianę bloku mieszkalnego przy ul. Grażyny 15 w Bielsku-Białej. To kolejny mural w mieście. Bielszczanie mogą go podziwiać już od końca października.

 

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Autorem muralu Tui – bo taki nosi tytuł, co oznacza nazwę ptaka w języku Maorysów – jest artysta działający pod pseudonimem Turbos. Tui to kolejna realizacja tego autora w Bielsku-Białej. Na kamienicy przy ul. Stefanii Sempołowskiej 1 od 2014 r. widnieje jego surrealistyczna Sowa. Mural został zrealizowany w pierwszej edycji projektu oBBraz miasta, organizowanego cyklicznie przez Galerię Bielską BWA. Projekt jest kontynuowany i w jego kolejnej odsłonie swoje dzieło, jeszcze jesienią tego roku, zrealizuje znana artystka Mona Tusz.

– Turbos, znany bielski writer i streetartowiec, jako temat swojego nowego muralu wybrał egzotycznego ptaka – kędziornika, który jest endemicznym gatunkiem żyjącym w Nowej Zelandii. Oczywiście wizerunek stworzonego przez artystę ptaka może być odczytywany jako czysto estetyczny element upiększający przestrzeń wokół osiedla. Jednak w wierzeniach Maorysów ptaki te mają duże znaczenie i wiąże się z nimi szczególna symbolika. Ze względu na swoje zachowanie kędziorniki kojarzone są ze spełnieniem życia, pewnością siebie i duchową harmonią. Maorysi wierzą, że są one posłańcami bogów w niebiosach, pośrednikami w komunikowaniu się z nimi – mówi koordynatorka projektu Justyna Łabądź.

Turbos urodził się w 1980 roku w Bielsku-Białej. Pierwsze graffiti zaczął tworzyć pod koniec lat 90. Artysta znany jest z hiperrealistycznego sposobu malowania. Był współtwórcą scenografii do spektakli w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej Piaskownica i Testament Teodora Sixta oraz uczestnikiem wielu projektów artystycznych i ogólnopolskich wydarzeń graffiti.

Źródło i foto: UM Bielsko-Biała

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Polski rodzynek w LE zapunktował! Lech Poznań 3-1 pokonał Standard Liege!

Decyzja premiera o zamknięciu galerii handlowych to może być początek końca branży!

Kolejne zakażenia koronawirusem w Górniku Zabrze. Kilka osób odizolowanych od zespołu

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close