AlarmRegionWiadomość dnia

Rekordowe prawie 4 tys. nowych przypadków koronawirusa na Śląsku. Gdzie są nowe ogniska?

Dziś rano Ministerstwa Zdrowia poinformowało o kolejnych 3942 przypadkach zakażenia koronawirusem na Śląsku. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach przekazał, że te dotyczą między innymi MOPS i PCPR w Zawierciu.

 

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Służby sanitarne zidentyfikowały ogniska zakażeń w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zawierciu – łącznie ponad 10 osób choruje. Dodatni wynik wykryto także u około 20 pracowników medycznych Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza. Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi to kolejne miejsce, w którym pojawiały się zachorowania u kilku pracowników. 18 osób ma dodatni wynik w Zgromadzeniu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu, zaś w Domu Pogodnej Starości w Bełku wykryto 32 zakażenia koronawirusem.

Domy Pomocy Społecznej są pod specjalnym nadzorem służb wojewody. Obecnie na 106 wszystkich zarejestrowanych tego typu podmiotów w 38 niestety wystąpiły zachorowania wśród łącznie 905 mieszkańców.

– Gdy tylko otrzymujemy informację o podejrzeniu zakażenia w takiej placówce, natychmiast kontaktujemy się z dyrekcją i samorządem, który ją nadzoruje. Dostarczamy także środki ochrony bezpośredniej, czyli maseczki, kombinezony, rękawiczki, płyny dezynfekcyjne i w razie potrzeby pomagamy także szukać opiekunów, bowiem personel także często chorujewyjaśnia wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. W ostatniej dobie niestety okazało się, iż zakażona jest jedna z mieszkanek DPS w Knurowie, która została natychmiast odizolowana od pozostałych osób. W najbliższy poniedziałek do placówki przyjedzie wymazobus Wojsk Obrony Terytorialnej, aby pobrać próbki biologiczne od łącznie 120 osób – mieszkańców i kadry. Żołnierze byli także w DPS w Rudzie Śląskiej, aby pobrać wymazy od kolejnych mieszkańców.

W monitorowaniu i bieżącym uzupełnianiu danych placówki walczące z epidemią COVID-19 od dziś wspomagają żołnierze WOT. Zapotrzebowanie na pomoc w uzupełnianiu bazy dotyczącej ilości zajętych tzw. łóżek covidowych zgłosiło póki co 48 szpitali. Dzisiaj do 14 z nich skierowano żołnierzy operacyjnych, m.in. komandosów z Lublińca, z jednostki specjalnej AGAT, z batalionu z Gliwic, z Bielska–Białej czy z bytomskiego dywizjonu.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej stale swoim wymazobusem wspomagają także pobieranie próbek do badań od mieszkańców domów pomocy społecznej. Obsługują także stacjonarne punkty tzw. „drive – thru” przy szpitalach: w Częstochowie, MSWiA w Katowicach, Gliwicach i Cieszynie. Od najbliższego poniedziałku będą także w punkcie przy szpitalu w Bystrej.

Systematycznie powiększana jest baza łóżek covidowych w województwie, których dziś jest 2853, z czego 2142 zajęte. W kolejnych dniach uruchamiane będą nowe miejsca dla chorujących mieszkańców, m.in. w szpitalach w Blachowni, Lublińcu czy Kłobucku.

Powstają także nowe punkty pobierania wymazów, których dziś jest już 61. W ostatnich dniach uruchomiono takie w Zawierciu, Żorach i Żywcu.

Źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Polski rodzynek w LE zapunktował! Lech Poznań 3-1 pokonał Standard Liege!

Decyzja premiera o zamknięciu galerii handlowych to może być początek końca branży!

Kolejne zakażenia koronawirusem w Górniku Zabrze. Kilka osób odizolowanych od zespołu

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close