KrajRegionZdrowie

Włodzimierz Czechowski to pierwszy na Śląsku senior zaszczepiony przeciwko koronawirusowi [WIDEO]

Do tej pory na szczepionkę przeciwko koronawirusowi mogli liczyć pracownicy służby zdrowia. Od poniedziałku 25 stycznia rozpoczęły się szczepienia kolejnej grupy, czyli seniorów powyżej 70. roku życia. W Katowicach jako pierwszy w szpitalu tymczasowym w MCK zaszczepiony został Włodzimierz Czechowski, przedstawiciel władz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

-Przede wszystkim zachęcam wszystkich, to znaczy seniorów wszystkich, w tym kombatantów przede wszystkim. Ja od samego początku byłem pewny, że się zaszczepię i jak padło, tylko, że będziemy się rejestrować, prawda, od pierwsza grupa tych 80 + to ja przez swojego lekarza rodzinnego zaraz zgłosiłem chęć – mówi Włodzimierz Czechowski, zaszczepił się na koronawirusa.

Seniorów zachęcać nie trzeba, bo w ostatnich dniach do rejestracji ustawiały się długie kolejki. Nie dla wszystkich wystarczyło terminów. Ci, którzy nie zostali zapisani, muszą liczyć na to, że ktoś z listy wypadnie. Może się tak się np. na skutek przeciwwskazań.

– Pacjenci z tej grupy są pacjentami szczególniejszymi dlatego, że to są osoby w takim wieku, że niestety mogą występować różnego rodzaju choroby, czy ich stan wymaga większej uwagi, więc na pewno ta kwalifikacja jest dłuższa, a później samo szczepienie to jest podanie zastrzyku. A później obserwacja, też tych pacjentów trzeba troszeczkę dłużej obserwować – mówi dr Paweł Mieszczański, lekarz naczelny szpitala MSWiA w Katowicach.

Od poniedziałku 25 stycznia rozpoczęły się szczepienia kolejnej grupy, czyli seniorów powyżej 70. roku życia
Od poniedziałku 25 stycznia rozpoczęły się szczepienia kolejnej grupy, czyli seniorów powyżej 70. roku życia

Na razie Polska nie dostanie więcej dawek szczepionki, a te, które już zostały zamówione, pozwolą na zaszczepienie do końca marca około 3 mln osób. W ubiegłym tygodniu szpitale i przychodnie w woj. śląskim złożyły zamówienie na dostawę prawe 51 tysięcy dawek. To wszystko tylko na ten tydzień.

-Jeśli chodzi o szczepienia dla seniorów no to rzeczywiście jest ograniczona ilość szczepionek, ale te szczepienia przebiegają sprawnie. Przykładem jest chociażby Międzynarodowe Centrum Kongresowe, tutaj do końca lutego zarejestrowało się 2400, 80-latków i te osoby do końca lutego zostaną zaszczepione zgodnie z planem mówi Alina Kucharzewska Rzecznik Prasowy wojewody śląskiego.

W woj. śląskim szczepienia populacyjne będą się odbywać w 670 przychodniach i szpitalach.

 

autor: Monika Taranczewska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koronawirus: Znowu brakuje na Śląsku osocza ozdrowieńców!

Śnieg nadciąga do Polski! Temperatury nadal dodatnie. Sprawdź prognozę pogody

Kiedy przypadają niedziele handlowe w 2021 roku? Będzie ich tylko siedem

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close