RegionWiadomość dnia

Wodzisław Śląski nie będzie już jedyny w Polsce

Do niedawna Wodzisław Śląski był jedynym miastem o takiej nazwie w Polsce. Teraz sytuacja się zmieni, gdyż prawa miejskie uzyska Wodzisław z województwa świętokrzyskiego. Stanie się to 1 stycznia 2021 r. Powód? W gminie było 7 tys. mieszkańców i to oni zdecydowali, że chcą stać się…miastem!

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Upatrują w tym szansy na podniesienie rangi i atrakcyjności inwestycyjnej miejscowości i gminy. Ma to pozwolić także na pozyskiwanie funduszy zewnętrznych, związanych z rozwojem obszarów miejskich. W Wodzisławiu, tym z powiatu jędrzejowskiego, można zobaczyć zabytkowy kościół św. Marcina z XVII wieku i zabytkową synagogę z przełomu XVI/XVII wieku. Miasto ma także swój klub piłkarski, to B-klasowy Partyzant Wodzisław.podaje Radio 90.  I tak się właśnie stanie już 1 stycznia 2021 r., gdy Wodzisław z województwa świętokrzyskiego otrzyma oficjalnie prawa miejskie. Warto dodać, że ta miejscowość w przeszłości była już miastem. Jednak w wyniku reperkusji po Powstaniu Styczniowym z nakazu cara Aleksandra II, prawa miejskie straciła. Tym samym od 1 stycznia Wodzisław nie będzie już jednym miastem o takiej nazwie w Polsce. Dodajmy, że oprócz miejscowości z województwa śląskiego,  jeszcze 10 innych podmiotów z Polski otrzyma prawa miejskie.

W tym roku do Ministra do Spraw Administracji Publicznej wpłynęło 37 wniosków rad gmin dotyczących ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta lub zmiany nazwy gminy.podaje radio 90. 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

PILNE: jest decyzja w sprawie aresztu dla matki chłopca z poderżniętym gardłem!

Komunikat policji: Tragiczny finał poszukiwań 87-letniego mieszkańca Częstochowy [WIDEO]

Bytom: Sprawdzali budynek szkoły. To, co odkryli zaskoczyło wszystkich! [ZDJĘCIA]

źródło: Radio 90

red: B. Bednarczuk
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

1 thought on “Wodzisław Śląski nie będzie już jedyny w Polsce”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close