RegionSilesia InformacjeWiadomość dnia

Wskrzeszą pamięć o bohaterkach powstań śląskich

Muzeum Śląskie zaprasza do podzielenia się rodzinnymi opowieściami wszystkich tych, których matki, babcie czy ciocie brały udział w powstaniach śląskich lub angażowały się w działalność plebiscytową.

 

 

Szlagierowa gwiazda prosi o pomoc! TOP 5 SILESIA FLESZ
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

W wyniku prac badawczych historyków z Muzeum Śląskiego udało się zidentyfikować grono kobiet, które podjęły intensywne działania na rzecz przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Pamięć o wielu z nich przetrwała w rodzinach, o innych przypomniała dopiero zorganizowana w Muzeum Śląskim wystawa „Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku”. Spotkanie będzie więc wyjątkową okazją do podzielenia się osobistymi historiami rodzinnymi, a także posłuży do dalszych badań historycznych. Takich opowieści, jak o babci, która była kurierką, musiała zmienić imię, ukrywać się czy emigrować, w śląskich rodzinach jest z pewnością wiele.

Otwarta formuła spotkania umożliwi też pierwsze podsumowanie wystawy i ocenę, na ile inicjatywa przypomnienia nie tylko najważniejszych bohaterek powstań, ale także tych mniej znanych, zakończyła się sukcesem.

Rozmowę poprowadzą historycy dr Dawid Keller i dr Paweł Parys z Muzeum Śląskiego, w których rodzinach także były kobiety aktywne w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Śląskim 10 grudnia, o godzinie 18.00. Wstęp jest wolny.

Wystawę „Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku” można oglądać w Muzeum Śląskim jeszcze tylko do 5 stycznia.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wybuch gazu w Szczyrku. Strażacy znaleźli ciała kolejnych dwóch osób. Nie żyją cztery osoby dorosłe i czwórka dzieci

Tragedia w Szczyrku: Będzie śledztwo ws.sprowadzenia katastrofy skutkującej śmiercią ludzi oraz nieumyślnego spowodowanie śmierci

Tragedia w Szczyrku: Władze Powiatu Bielskiego składają wyrazy współczucia bliskim ofiar oraz całej tamtejszej społeczności

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close