KrajRegion

Wybory 2019: Lewicobus ruszył w trasę. Przejedzie także przez śląskie [WIDEO]

– Wyruszymy w trasę, 41 miast – 41 okręgów wyborczych, będziemy w każdym zakątku Polski, odwiedzimy każdą część naszego kraju – mówił szef sztabu wyborczego lewicy, lider Wiosny Robert Biedroń, inaugurując przedwyborczy objazd lewicobusem po Polsce.

 

 

TOP 5 SILESIA FLESZ sprawdza: Szpitale w woj.śląskim to umieralnie? RAPORT MIAŻDŻY!

TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS

Biedroń poinformował, że lewica zorganizuje cztery konwencje tydzień po tygodniu – w Poznaniu, Gdańsku, Olsztynie i 5 października w Katowicach.

– To nasza trasa, to trasa lewicobusa , który na skrzydłach entuzjazmu, poparcia, przemierzy polskie drogi, i spotkamy się z tysiącami Polek i Polaków, żeby opowiedzieć nasze marzenie o Polsce – powiedział lider Wiosny.

Zaznaczył, że do lewicobusa wsiądzie na pewnym etapie były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Odwiedzi on razem z liderami lewicy osiem miast; terminy są z Kwaśniewskim ustalane.

– Rządzący mówią nam nieraz, że mamy wybierać: albo socjal, albo demokracja. My się nie zgadzamy na ten wybór, bo lewica to jest chleb i wolność, lewica to jest prospołeczna polityka i szacunek dla mniejszości, lewica to jest bezpieczeństwo socjalne i szacunek dla praw kobiet, lewica to jest demokracja, praworządność i tanie mieszkania, i wyższe pensje – o tym właśnie programie, o naszej wizji Polski – nowoczesnego państwa dobrobytu będziemy przez najbliższe tygodnia rozmawiać – mówił lider Lewicy Razem Adrian Zandberg.

Z kolei szef SLD Włodzimierz Czarzasty stwierdził, że „wszyscy bronią konstytucji, ale to lewica dała ją Polsce”.

– W tej konstytucji jest napisane »sprawiedliwość społeczna«, a sprawiedliwość społeczna to nie jest rozdawanie pieniędzy, sprawiedliwość społeczna to jest stworzenie systemu usług państwa wobec obywatelek i obywateli w ramach służby zdrowia, kultury, edukacji – to jest sprawiedliwość społeczna, z której jeszcze kilka lat temu się wiele osób się śmiało, a teraz do tego nawiązują” – mówił Czarzasty.

Liderzy przeliterowali słowo „lewica” za pomocą haseł, które znajdują się w programie wyborczym.

„L” – jak mówiła członkini zarządu Lewicy Razem Marcelina Zawisza – to leki i ochrona zdrowia. Jak dodała, lewica chciałaby, aby leki na receptę kosztowały 5 złotych. Ponadto postuluje podniesienie nakładów na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB oraz skrócenie czasu oczekiwania na wizytę do lekarza specjalisty do 30 dni.

„E” – to, jak mówiła rzeczniczka SLD Anna Żukowska – ekologia, którą lewica rozumie jako walkę z kryzysem klimatycznym, ze smogiem, skończenie z betonowaniem centrum miast i jako odejście od węgla w energetyce.

„W” – to – jak powiedział Czarzasty – „wiarygodność”.

– Reprezentuję taką partię, która kiedyś rządziła, bardzo dobrze rządziła, ale miała również takie momenty, w których nie dotrzymywała słowa, nie realizowała tego, co obiecała i dobrze mi jest i łatwo mówić o tym, bo wiem, co to znaczy nie realizować obietnic i wiem, że to wobec Polek i Polaków nie jest dobry pomysł – przekonywał. – W tym składzie, w tej formacji słowa dotrzymamy – zapowiedział Czarzasty.

„I” według Zandberga to inwestycje w przyszłość i publiczne inwestycje, które sprawią, że polska gospodarka stanie się bardziej konkurencyjna.

„C” – to człowiek – podkreślał z kolei Biedroń. – Człowiek, a nie tylko pieniądze. Nie może być tak, że w sferze budżetowej standardem jest, że urzędnicy i urzędniczki zarabiają minimalną krajową, że początkujący nauczyciel zarabia 1800 zł. Praca musi dawać ludziom godność, bo człowiek jest najważniejszy. Nie ma ważniejszych rzeczy w życiu publicznym niż praca na rzecz szczęścia człowieka – powiedział lider Wiosny.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wybory: Leszek Piechota z PiS przewidział przyszłość? Numer listy wyborczej miał na materiałach od kilku dni!

Dwie nagie bohaterki kreskówek na murze. Kontrowersyjne graffiti powstało w Rybniku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Katowice: Policyjna grupa SPEED pędziła za Ferrari. Po DK 86 zasuwał ponad 180 km/h! [WIDEO]

 

Była wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka przedstawiła literę „A”, czyli – jak mówiła – ambicje i aspiracje Polek i Polaków, którzy „nie chcą słuchać non stop o polskiej martyrologii”.

– Czas ruszyć do przodu ku nowoczesnej i stabilnej gospodarce, ku Polsce silnej dzięki sprawnemu państwu, ku Polsce, która będzie równorzędnym partnerem na arenie międzynarodowej – nawoływała Nowicka.

źródło: TVP Info
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close