RegionWiadomość dnia

Wybuch gazu w Szczyrku: Koniec akcji ratowniczej, rusza śledztwo w sprawie śmierci 8 osób [WIDEO]

To największa tragedia w historii Szczyrku i jedna z największych w woj. śląskim. 8 osób – czworo dorosłych i czworo dzieci zginęło pod gruzami domu, który zawalił się w środę wieczorem w wyniku wybuchu gazu. Służby przez całą noc przeczesywały gruzowisko w poszukiwaniu żywych osób. Tuż po godzinie 1 nocy odkryto zwłoki pierwszej z nich. Później, co kilka godzin, napływały kolejne tragiczne informacje.

 

 

Akcja, która wzruszyła internet! Wszyscy naprawiają zegarki u Pana Ryszarda w Bytomiu!


– To była rodzina rdzennych mieszkańców Szczyrku, bardzo uczciwych i pracowitych ludzi, którzy naprawdę kochali życie, kochali sport, kochali narty. Byli w większości tak, jak my. Chcieli żyć, chcieli pracować, chcieli się cieszyć życiem. Bo wszyscy jeszcze mogli długo… o tych dzieciach nie wspomnę. To jest tragedia – mówi Antoni Byrdy, burmistrz Szczyrku.

Około godziny 11 było już wiadomo, że cudu nie będzie. Smutne wieści przekazał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

– Rodzina i bliscy są również otoczeni odpowiednim wsparciem, zarówno tym psychologicznym, jak i tym społecznym, socjalnym. Wszelkie potrzeby, które będą aplikowane, czy też zgłaszane, jako służby wojewody i służby państwa będziemy robić wszystko, aby takiego wsparcia udzielić. Jest to dla nas naprawdę tragiczna noc, tragiczny dzień, jedna z większych katastrof województwa śląskiego mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Około godziny 11 było już wiadomo, że cudu nie będzie. Smutne wieści przekazał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek
Około godziny 11 było już wiadomo, że cudu nie będzie. Smutne wieści przekazał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek

W związku z katastrofą burmistrz Szczyrku ogłosił w mieście żałobę, która potrwa do niedzieli do północy. Zaapelował do mieszkańców o wywieszenie flag przepasanych kirem i nie organizowanie wydarzeń o charakterze rozrywkowym. Już wczoraj znana była prawdopodobna przyczyną katastrofy. To przewiercenie gazociągu przez firmę, która wykonywała w pobliżu prace budowlane. To jednak na razie wstępna hipoteza.

Tę wersję sprawdza policja, która planuje przesłuchać pracowników firmy prowadzącej prace.

– W tej chwili ustalamy fakty związane z tą firmą, która na miejscu pracowała. Docieramy do pracowników i właścicieli i będziemy w tej sprawie na pewno prowadzić przesłuchania – mówi podinsp. Aleksandra Nowara, KWP w Katowicach.

Postępowanie w sprawie katastrofy wszczęła już Prokuratura Okręgowa z Bielska-Białej. Jednak do momentu całkowitego zakończenia akcji na gruzowisku, prokuratorzy nie mogą wejść na miejsce zdarzenia, żeby dokonać oględzin. Wiadomo już, że zostaną przeprowadzone sekcje zwłok ofiar katastrofy.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, iż akcja ratunkowa, która toczyła się w Szczyrku została zakończona. Niestety,…

Opublikowany przez Jarosława Wieczorka – Wojewodę Śląskiego Czwartek, 5 grudnia 2019

– Zabezpieczyliśmy również narzędzia, urządzenia, które były tam na miejscu zdarzenia, właśnie w celu ustalenia, czy ma to jakikolwiek związek z tym zdarzeniem. Rozważamy każde możliwe warianty – mówi Agnieszka Michulec, Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej.

Wprawdzie akcja poszukiwawcza już się zakończyła, ale przyczesywanie gruzowiska po katastrofie nadal trwa.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wybuch gazu w Szczyrku. Strażacy znaleźli ciała kolejnych dwóch osób. Nie żyją cztery osoby dorosłe i czwórka dzieci

Tragedia w Szczyrku: Będzie śledztwo ws.sprowadzenia katastrofy skutkującej śmiercią ludzi oraz nieumyślnego spowodowanie śmierci

Tragedia w Szczyrku: Władze Powiatu Bielskiego składają wyrazy współczucia bliskim ofiar oraz całej tamtejszej społeczności

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close