AlarmRegionWiadomość dnia

Wybuch gazu w Szczyrku! Trwa akcja i walka z czasem. Pod gruzami może być 8 osób! [AKTUALIZACJA]

Wciąż trwa akcja ratunkowa w Szczyrku. Wybuch gazu spowodował kompletne zawalenie się domu, w którym mogło w chwili wybuchu przebywać 8 osób w tym czworo dzieci! Przyczyną wybuchu gazu miał być przewiercony gazociąg!

 

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Będzie więcej słońca, ale też przymrozki i opady śniegu [PROGNOZA POGODY]

Rybnik: Jechał tuż przed policjantami ze SPEED i zaczął wyrzucać przez okno śmieci! [WIDEO]

Tak będzie wyglądać Dolina 5 Stawów w Katowicach [WIZUALIZACJE]

Wybuch gazu w domu w Szczyrku nastąpił w środę, 4 grudnia wieczorem. Straż pożarna zgłoszenie o wybuchu i pożarze dostała o 18.26. Siła eksplozji była tak duża, że dom praktycznie został zmieciony z powierzchni ziemi. Huk wybuchu według relacji świadków słychać było w promieniu kilku kilometrów. Na miejsce natychmiast zadysponowano 12 zastępów straży pożarnej. Wkrótce w akcji brało już udział 20 zastępów strażaków.

Na początku nie wiadomo było, czy w chwili wybuchu w domu ktoś przebywał. Wkrótce jeden z domowników, który podczas eksplozji był poza domem przekazał, że w budynku w chwili wybuchu mogło być 8 osób w tym dwoje dzieci. Na miejsce ściągnięto także ratowników z psami, w tym specjalną jednostkę z Jastrzębia-Zdroju, wyszkoloną w poszukiwaniu ludzi pod gruzami.

O wybuchu gazu w domu jednorodzinnym w Szczyrku czytajcie także tutaj:

Szczyrk: Potężny wybuch gazu! Dom się zawalił, w środku mogło być nawet 9 osób!

Strażakom udało się już ugasić pożar, jaki wybuchł po eksplozji gazu. Cały czas trwa przeszukiwanie gruzowiska. Na razie ratownikom nie udało się nikogo odnaleźć. Gruz odrzucany jest ręcznie, gruzowisko przeszukiwane jest metr po metrze. Na razie – jak mówią ratownicy – nie może tu wjechać ciężki sprzęt.

Wiadomo już coś natomiast na temat przyczyn wybuchu gazu, który zniszczył dom w Szczyrku. Rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa Artur Michniewicz powiedział Polskiej Agencji Prasowej, cytowanej przez RMF, że „doszło do przewiercenia znajdującego się w budynku gazociągu„. Przewiercenie miało mieć miejsce w czasie prac wykonywanych przez zewnętrzną firmę.

Zdaniem rzecznika Polskiej Spółki Gazownictwa, o tym, że przewiercony został gazociąg średniego ciśnienia o średnicy 150 mm, mają świadczyć dane z sieci – stacje zanotowały gwałtowne uchodzenie gazu, które ma świadczyć o tym, że w gazociągu powstała dziura. Niewykluczone, że właśnie przewiercenie – i np tarcie wiertła o ścianę gazociągu – spowodowało iskrę, a ta z kolei potężną eksplozję. Zdaniem rzecznika wybuch gazu w domu jednorodzinnym w Szczyrku nie mógł być spowodowany przez mieszkających w nim ludzi, ani nie wynikał z eksploatacji gazociągu. Rzecznik PSG nie był jednak na razie w stanie powiedzieć kiedy i jaka firma wykonywała prace w pobliżu gazociągu. Była to prawdopodobnie firma zewnętrzna

Akcja ratunkowa cały czas trwa..

autor: Wojciech Żegolewski
źródło: RMF FM
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close