Wysokie wymagania, niskie płace. Co dalej? Nauczyciele rozpoczynają protest włoski [AKTUALIZACJA]
Nauczyciele chcą kontynuować akcję protestacyjną w formie protestu włoskiego. W ankiecie ZNP opowiedzieli się za „niewykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole, przedszkolu lub placówce”.
Zamykają oddział w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim! Jaki jest powód?
WST w Zabrzu zainaugurowała rok akademicki. Patronem wydziału będzie prof. Zbigniew Religa
Zwłoki noworodka na terenie byłego zakładu obuwniczego!
We wrześniu Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadził wśród pracowników wszystkich typów szkół, placówek oświatowych i przedszkoli będących i niebędących członkami związku „Kwestionariusz badawczy ZNP”. Anonimową ankietę w formie papierowej wypełniło 227 567 osób.
Ankieta ZNP zawierała pytania dotyczące oceny kondycji polskiego systemu oświaty, protestu i udziału w preferowanej formie akcji protestacyjnej.
Z ankiety wynika, że respondenci oceniają kondycję polskiego systemu edukacji na trójkę. Tak odpowiedziało 47% respondentów – 107 959 osób. „Jak ogólnie ocenia Pan/Pani kondycję polskiego systemu edukacji? (w skali 1-5, gdzie 1 oznacza „zdecydowanie źle” a 5 „zdecydowanie dobrze”)”
1 / 44 972 2/ 59 737 3/ 107 959 4/ 12 937 5/ 1 962
19,8% 26,3% 47,4% 5,7% 0,8%
Na pytanie „Jakim postulatem w pierwszej kolejności powinno zająć się ministerstwo edukacji” (dwie możliwe odpowiedzi do wyboru), ankietowani odpowiedzieli, że przede wszystkim:
– podniesieniem wynagrodzeń nauczycieli,
– zmniejszeniem biurokracji.
Zapytano także o kontynuację protestu, a w przypadku odpowiedzi twierdzącej o udział w akcji protestacyjnej. Zdaniem prawie co drugiego respondenta działania protestacyjne powinny być kontynuowane. Na pytanie „Jaka jest Pana/Pani opinia na temat działań protestacyjnych w oświacie?”47,3% respondentów odpowiedziało, że „działania protestacyjne powinny być kontynuowane”.
Pytano również o udział w preferowanej formie protestu. Na pytanie „W jakiej formie protestu zdecydowałby/zdecydowałaby się Pan/Pani wziąć udział?” ponad połowa ankietowanych wskazała na protest włoski. Odpowiedzi na to pytanie kształtują się następująco:
– za wznowieniem strajku ogólnopolskiego odpowiedziało się 18,6% respondentów,
– za udziałem w manifestacjach – 22,3%,
– za niewykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole/przedszkolu/placówce – 55,3%
– za inną formą protestu – 3,8%.
W oparciu o wyniku ankiety, Prezydium ZG ZNP zdecydowało o rozpoczęciu protestu włoskiego od 15 października br.
źr. ZNP