RegionWiadomość dnia

Wystarczyło kilka dni. Smog przemalował białe płuca w Rybniku na czarno! [WIDEO]

Płuca, które pierwotnie miały kolor biały, już po kilku dniach przybrały kolor szary co wyraźnie wskazuje na wysoki poziom zanieczyszczeń w powietrzu. Im gorszej jakości powietrze, tym tkanina szybciej zmienia kolor.

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

-W Rybniku ludzie się trują, jeden drugiemu z komina zdjęcia robią, to jest ja nie wiem powinni podłączy podmiejskie, pod wszystko, siostra mieszka w Ligocie na obrzeżach tam jest jeszcze gorzej niż tumówi Małgorzata mieszkanka Rybnika.

Anty smogowe płuca, dotarły tym razem do Rybnika. Są częścią akcji „Zobacz czym oddychasz” organizowanej przez Polski Alarm Smogowy. Wcześniej płuca gościły już w innych miastach min. w Pszczynie. Do końca sezonu grzewczego mobilna instalacja odwiedzi 18 miejscowości w 5 województwach.

 

Jak podkreśla koordynator akcji – antysmogowa instalacja ma przede wszystkim cel edukacyjny, ale również przypomina o zbliżającym się terminie wymiany „kopciuchów”.

-Niektórzy przechodzą obok tego obojętnie, ale widzę że niektórzy się zatrzymują obserwują tą czerniejącą tkaninę, No widać, że dla niektórych to jednak działa. Pierwotnie ta tkanina była zupełnie biała jednak po tygodniu w Rybniku ona zmieniła barwę na taką ciemno-szarą, zobaczymy jak to będzie za tydzień kiedy będą płuca wyjeżdżały – podkreśla Emil Nagalewski koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w woj. śląskim.

Wystarczyło kilka dni. Smog przemalował białe płuca w Rybniku na czarno!
Wystarczyło kilka dni. Smog przemalował białe płuca w Rybniku na czarno!

Do wymiany takich pieców pozostaje już co raz mniej czasu, bo niewiele ponad rok. Rybnik, który w rankingach zanieczyszczeń powietrza zajmuje wysoką pozycje od dłuższego czasu zmaga się z tym problemem.

-Płuca na rynku to jest taki żywy znak tego, że jeżeli nie zrobimy czegoś z tym problemem, to wszyscy to na co dzień mamy wdychamy pomimo tego że nie widać, nie umieramy od razu, nie chorujemy od razu, ale to się wszystko odkłada i rzutuje na naszą jakość życia – argumentuje Agnieszka Skupień rzecznik prasowy UM Rybnik.

Przypomnijmy – od 2022 roku będzie obowiązywał zakaz na terenie całego województwa śląskiego korzystania z kotłów pozaklasowych, używanych powyżej 10 lat.

 

autor: Monika Taranczewska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Nie jeden a sześć? Rząd zapowiada budowę bloków jądrowych w Polsce!

Branża weselna i ślubna pada! W piątek, 5 lutego protest w Katowicach pod siedzibą PiS [WIDEO]

Śląskie: Nowy pogromca kierowców! Mobilna kamera pojawi się na ulicach i nikt nie wie gdzie i kiedy!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close