Wiadomość dnia

Za potrzebą już nie za darmo. Bytom każe płacić za miejskie szalety

Mieszkańcy Bytomia będą musieli płacić za korzystanie z bezobsługowych miejskich szaletów. Opłata ma wynosić dwa złote od osoby. O jej wprowadzeniu zdecydowała w poniedziałek 23 marca Rada Miejska.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Śląsk i Zagłębie w obliczu epidemii!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-Oplata została wprowadzona między innymi z powodu nieustannych dewastacji i kradzieży sprzętu w tych szaletach. Szalety te stały się także miejscem, gdzie przebywały osoby bezdomne, zwłaszcza w nocy. Wielu mieszkańców zgłaszało nam takie uwagi, że nie mogli korzystać wówczas z szaletów i taką decyzję władze miasta podjęły – mówi Tomasz Sanecki, Urząd Miejski w Bytomiu.

Powiązane artykuły

Opłata docelowo ma zrównoważyć koszty, które miasto ponosi w związku z utrzymaniem szaletów bezobsługowych. Jak szacuje miasto, tylko w ostatnim czasie naprawy i remonty pochłonęły prawie 30 tysięcy złotych. Roczny koszt utrzymania szaletów wyniósł w 2019 roku prawie 387 tys. zł. Szalety, w których jest obsługa nadal będą bezpłatne dla mieszkańców. Radny Maciej Bartków uważa, że to krok w dobrą stronę.

 

-Ja tutaj często, codziennie właściwie widzę idąc do pracy rano wychodzących mężczyzn, którzy albo się nawet kąpią, albo śpią, albo spożywają alkohol. Wejście po nich do tego typu obiektu jest po prostu niemożliwe – mówi Maciej Bartków, radny Rady Miejskiej w Bytomiu.

Wciąż są miasta, które opłat za korzystanie z miejskich toalet nie mają i nie zamierzają ich wprowadzać. W Katowicach te pozostają bezpłatne, chociaż pewne zmiany w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zostały wprowadzone.

 

-W Katowicach nie przewidujemy na ten moment żadnych zmian w związku z korzystaniem z szaletów miejskich. Jedyna zmiana jaka została w ostatnich dniach wprowadzona, to zamknięcia czasowe. Te zamknięcia czasowe wynikają z konieczności przeprowadzenia dezynfekcji, także co dwie godziny może się zdarzyć że szalet będzie do 30 minut nieczynny, natomiast to wynika ze względów bezpieczeństwa i ze względu na występowanie zagrożenia epidemiologicznego – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.

W przypadku Bytomia uchwała o wprowadzeniu opłaty wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Trzy nowe przypadki koronawirusa na Śląsku. Wśród chorych dziecko!

Śląskie: Odkażanie na koronawirusa z helikoptera? FAKE NEWS nadal krąży w sieci i na telefonach!

KWARANTANNA to bubel? Oceny użytkowników są miażdżące!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button